İslam Konferansı Örgütü

İslam Konferansı Örgütü

İsrail işgalindeki Kudüs’te El-Aksa Camisi’nin kun­daklanması üzerine, Ürdün Kralı Hüseyin’in önerisiyle Arap ülkeleri dış işleri bakanları 25 Ağustos 1969’da Kahire’de toplandı. Bir “İslam Zirvesi” oluşturulması kararı alındı.

22-25 Eylül 1969’da Türkiye’nin de katıldığı ilk “İslam Zirvesi” Fas’ın başkenti Rabat’ta toplandı. Yayınlanan bildiride; İsrail’in Kudüs’ü ve 1967 savaşında işgal ettiği Arap topraklarını boşaltması ve İsrail’i tanıyan İslam ülkeleri ile diplomatik ilişkilere son vermesi is­tendi.

İkinci İslam Zirvesi Konferansı 1974’te Pakistan’ın Lahor kentinde düzenlendi. İsrail-Arap sorunu dı­şında 1971’de Pakistan’dan ayrılıp bağımsız olan Bangladeş’in, Pakistan tarafından da tanınması sağ­landı.

1975’te Cidde’de yapılan toplantıda, İslam Kalkınma Bankası’nın kuruluşu onaylandı.

Bir önceki yazımız olan Camp David Antlaşmaları Kısaca başlıklı makalemizde Camp David Antlaşmaları, Camp David Antlaşmaları Kısaca ve camp david antlaşması kısaca hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Tavsiye Konular

yumuşama dönemi ve sonrası

Yumuşama Döneminde Dünya Ekonomi

İçindekiler1 Yumuşama Döneminde Dünya1.1 Ekonomi Yumuşama Döneminde Dünya Ekonomi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bilim ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir