İzmir’in İşgaline Tepkiler

15 Mayıs 1919’da gerçekleşen işgale Türk halkının kayıtsız kalması mümkün değildi. Bizde aşağıdaki yazımızda İzmir’in İşgaline Tepkileri derlemeye çalıştık.

İçindekiler

İzmir’in İşgaline Tepkiler

İzmir’in İşgaline Türk Halkının Tepkileri

  1. İlk tepkiyi Hasan Tahsin verdi. Yunan mihmandarına ilk kurşunu sıktı.
  2. Bildiriler yayınlandı. Özellikle Reddi İlhak Cemiyeti tarafından.
  3. Yurdun çeşitli yerlerinde protesto mitingleri yapıldı. İstanbul Fatih’te, Sultan Ahmet’te büyük mitingler düzenlendi. Bu mitinglerde Halide Edip, Nakiye Hanım, Selim Sırrı (Tarcan) ve Mehmet Emin (Yurdakul) konuşmalar yapmışlar ve milli bilincin oluşmasına katkıda bulunmuşlardır.
  4. İzmir’in işgali ile durumun vehametini anlayan Türk halkı Cemiyetler ve silahlı direniş örgütleri kurmaya başladı. Böylece Kuvayı Milliye Hareketi ortaya çıktı.

İzmir’in İşgaline Mustafa Kemal’in Tepkisi

İzmir’in işgaline tepki olarak Havza’da Mustafa Kemal’in bizzat katıldığı protesto mitingi düzenlenmiştir. Mustafa Kemal Paşa Samsun’dan Sadaret’e çektiği bir telgrafla İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalinin ordu ve milletçe kabul edilemeyeceğini bildirmişti.

İzmir’in İşgaline İstanbul Hükümetinin Tepkisi

İstanbul Hükümeti, İzmir Valisi İzzet Paşa’ya verdiği bir emir ile işgale direnilmemesini bildirmiştir.

İzmir’in İşgaline Tepkiler başlıklı yazımızı okudunuz. Konu bütünlüğü açısından aşağıdaki konuları okumanız faydalı olacaktır. İzmir’in İşgalinin Sebepleri, İzmir’in İşgalinin Sonuçları, İzmir’in İşgalinin Önemi


] }

Tavsiye Konular

1.TBMM'nin Açılması, Özellikleri ve Faaliyetleri

1.TBMM’nin Açılması, Özellikleri ve Faaliyetleri

Bu yazımızda Temsil Heyeti kararıyla 1. TBMM’nin Açılması, 1. TBMM’nin Özellikleri ve Faaliyetlerine değineceğiz. Konu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir