Körfez Savaşları Kısa Özet

İçindekiler

ORTA DOĞU VE AFGANİSTAN’DAKİ GELİŞMELER

Körfez Savaşları

İran-Irak savaşı 8 yıl sürmüş ve Irak büyük borca girmişti. Saddam’ın diğer ülkelere ve kredi kurumlarına toplam borcu 80 milyar doları bulmuştu.
Saddam Hüseyin, Batı ülkelerinden yeniden para isteğinde bulundu. Aldığı kredileri ileride yakıt maliyetleri yükselince ödeyecekti.
İran-Irak savaşında bu ülkelerin petrol imalatı azalınca Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri petrol üretim miktarlarını arttırmış ve bunun sonucu olarak da dünya yakıt fiyatları düşmüştü.
Saddam’ın para isteğine batıda bulunan devletler pozitif cevap vermediler.
Bunun üzerine Saddam, Irak-Kuveyt hududunda Irak’a ilişkin topraklardan petrol çıkardığı iddiasıyla Kuveyt’ten 24 milyar dolar talep etti. Bu isteğin onay edilmemesi üzerine Irak birlikleri 2 Ağustos 1990’da Kuveyt’i işgal etti ve Kuveyt’i bizzat topraklarına kattığı bilgisini verdi.
1991’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Mısır ve Suriye’nin de dahil olmak üzere meydana geldiği 32 ülke Irak’a karşın Çöl Kalkanı Operasyonu’nu başlattı. Birleşik Güçler Irak’ı yoğun bir hava bombardımanına tuttular.
Irak, İsrail ve Suudi Arabistan’a Scud füzeleri göndererek cevap verdi.
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin yaptığı kara harekatı sonucu olarak 1991’de Irak savaşa bitirdi ve Kuveyt’i boşalttı.
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Irak’ı 2001’e kadar 3 defa bombaladı.
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, kimyevi silah ürettiği gerekçesi ile 2003’te Irak’ı işgal etti. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin bölgedeki işgali 2004 senesinde halen devam ediyor.


] }

Tavsiye Konular

küreselleşen dünya

Kyoto Protokolü Nedir Kısaca

İçindekiler KÜRESEL SORUNLAR Küresel Isınma Kyoto Protokolü Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir