Maarif Kongresi Hakkında Kısa Bilgi

İçindekiler

Maarif Kongresi

15 Temmuz 1921 tarihinde Kütahya Eskişehir Savaşları devam ederken Mustafa Kemal’in Ankara Erkek Öğretmen Okulu’nda topladığı ve altı gün seren eğitim kongresine Maarif Kongresi denir.

Maarif Kongresi‘nin Toplanma Nedenleri

— “Ya İstiklal ya ölüm!” parolasıyla Milli Mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal’in vatanın düşman işgalinden kurtarılması konusunda bir tereddüdü bulunmuyordu. Kurtuluştan sonraki mücadelenin daha çetin olacağını düşünen Mustafa Kemal, bir yandan düşman orduları ile savaşırken diğer yandan da sosyal ve kültürel kalkınmanın hazırlıklarını yapıyordu. Kalkınmanın akıl ve bilim önderliğinde gerçekleştirileceğine inanan Mustafa Kemal, milli eğitime büyük önem vermiştir. Daha Yunanlarla Kütahya-Eskişehir Savaşları sürerken 15 Temmuz 1921’de Ankara’da Maarif Kongresi‘nin toplanması bunun göstergesidir.

Maarif Kongresi

Maarif Kongresi‘nin Toplanışı

—Ankara’da Darül Muallim (Erkek Öğretmen okulu) konferans salonunda konuşmasına “Saygıdeğer Hanımlar, Efendiler” diye başlar. Yeni kongrede ilk kez kadın ve erkekler aynı salondadır.

— Mustafa Kemal “silahıyla olduğu gibi beyniyle de mücadele etmek zorunda olan milletimizin, birincisinde gösterdiği gücü ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur.” diyerek eğitimin bir ülke için ne denli önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Maarif Kongresi‘nde Görüşülen Konular

Kongrede, eğitim kademelerinin, program ve hedefleri konularında tartışılmış, yeni Türk devletinin eğitim politikası belirlenmiştir. Eğitimde sadeliğin, uygulamanın ve çeşitliliğin önemi vurgulanmıştır.

Maarif Kongresi Kararları

  • Çocukları hayatta başarılı kılacak kabiliyette yetiştirmek için bir program hazırlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Dört sene olan ilköğretimin beş yıla çıkarılması gerekmektedir.
  • O zamana kadar uygulanan ilköğretim programları uygulamaya müsait değildir.
  • Halk eğitimi için, yüksek programlar yerine onlar için gerekli olan dil, din ve hesap dersleri okutulmalıdır.
  • Köy ve kentlerin ihtiyaçlarının farklı olması nedeniyle ilkokul programları ayrı ayrı hazırlanmalıdır.
  • Meslek derslerinin ilkokullarda bütünüyle öğretilmesi mümkün değildir.
  • Sanat ve bir iş edinmek için yeteneklerin esas olduğu kız okullarında kızların ev kadını olabilmeleri için gerekli olan pratik bilgilerin verilmesi gerekmektedir.

Maarif Kongresi’nin Önemi

Mustafa Kemal’in savaş şartları devam ederken bu kongrenin yapılmasını desteklemesi ve de bu kongreye katılması, onun Türkiye’nin milli ve çağdaş eğitimine önem verdiğinin göstergesidir.

Maarif Kongresi Hakkında Kısa Bilgi başlıklı yazımızı okudunuz. Bir başka yazıda görüşmek üzere.

Kaydet


] }

Tavsiye Konular

Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi

Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi

Batı Cephesi’nde Yunanlılara karşı yapılan savaşların dördüncü olan Sakarya Meydan Muharebesi ile Yunanlıların taarruz gücü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir