Macar Mültecileri Sorunu Kısaca

www.tarihportali.net olarak Macar Mültecileri Sorunu Kısaca anlatmaya çalışacağız.

İçindekiler

Macar Mültecileri Sorunu

1848 İhtilallerinden etkilenerek Avusturya Kralından bir takım haklar talep eden Macar Milliyetçileri, Avusturya’nın Macaristan’ı işgali ile kaşılaşınca Macarlar mücadeleye başladı. Avusturya Ruslarla işbirliği yapınca Macarlar Rusların karşısında direnemedi.

Macarlar Osmanlı Devleti’ne sığınınca Macar Mülteciler Sorunu başlamış oldu. Avusturya mültecileri geri istedi isede Osmanlı mültecileri vermedi.

Macar Mültecileri Sorunu Kısaca
Macar Mültecilerin Hamisi Sultan Abdülmecit

Tacımı veririm, tahtımı veririm fakat, devletime sığınanları asla geri vermem.

Macar Mülteciler Sorunu Sultan Abdülmecid zamanında yaşanmıştır. Rusya ve Avusturya’nın mültecilerin kendilerine iadesini talep edince Sultan yukarıdaki cümleyi söylemiştir.

Durum hakkında bir rapor hazırlatan Osmanlı bunu Avrupa kamuoyuna anlatınca İngiltere ve Fransa’da Osmanlı lehine gösteriler yapılmaya başlandı. Avrupa’nın desteği karşısında Avusturya ve Rusya, Osmanlı ve Macar Mültecilere karşı olan tavırlarını değiştirmek zorunda kaldılar.

Macar mültecilerin bir kısmı ülkelerine döndü. Müslüman olanlar ise Osmanlı coğrafyasında kaldı.

Mülteciler Meselesi ve Osmanlı Devleti’nin tutumu Avrupa’da Osmanlı Devleti’ne karşı sempati oluşmasına ve Kırım Savaşı‘nda İngiltere ve Fransa’nın Osmanlı’yı desteklemesine etken olmuştur.


] }

Tavsiye Konular

Kanuni Esasinin Maddeleri

Kanuni Esasinin Maddeleri

1876 Anayasası yani Kanuni Esasini Maddeleri aşağıdaki konumuzda sadeleştirilmiş ve kısaltılmış olarak yazılmıştır. Kanuni Esasinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir