Mekik Diplomasisi Nedir

Mekik Diplomasisi, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi Yumuşama Dönemi ve Sonrası ünitesi ARAP-İSRAİL SAVAŞLARI VE BÜYÜK DEVLETLERİN POLİTİKALARI konusu alt başlığıdır.

Mekik Diplomasisi: Henry Kissinger
Mekik Diplomasisi nedir? denince aklan gelen ilk kişi

İçindekiler

Mekik Diplomasisi

Birbirini resmi olarak tanımayan ve aralarında sorun bulunan devletler arasında üçüncü bir tarafın arabuluculuk yapmasına “Mekik Diplomasisi” denir.

En önemli örneği Arap-İsrail barışının sağlanması için ABD Dışişleri Bakanı Kissenger’in çalışmalarıdır. Günümüzde Birleşmiş Milletler tarafından sıkçe kullanılmaktadır. (KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında ki görüşmelerde olduğu gibi)

Arap-İsrail İlişkilerinde Mekik Diplomasisi

Arap-İsrail barışının sağlanması için ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, 1978 yılında İsrail ve Arap ülkeleri başkentleri arasında defalarca gidip gelerek askeri çekilme antlaşmalarının yapılmasını ve barışa giden yolun açılmasını sağladı.

Henry Alfred Kissinger, Almanya doğumlu bir Yahudidir. Ailesi 1938 yılında Nazi zulmünden kaçarak ABD’ye göç etmiştir. 1973 – 1977 arasında dışişleri bakanlığı yapan Kissenger 1973 yılında Nobel Barış Ödülü almıştır.

ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger tarafından yapılan bu  çalışmalar  sonucunda İsrail ile Mısır arasında 17 Eylül 1978’de Camp David Antlaşmaları imzalandı.


] }

Tavsiye Konular

yumuşama dönemi ve sonrası

Camp David Antlaşmaları Kısaca

Camp David Antlaşmaları Sina Antlaşması’ndan sonra, ABD Başkanı Nixon Orta Doğu ülkelerini ziyaret etti ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir