Türkiye Selçuklu Devletinin Kuruluşu Hakkında Kısa Bilgi

Türkiye Selçuklu Devletinin Kuruluşu

Türkiye Selçuklu Devletinin Kurucusu: Kutalmışoğlu Şüleyman Şah

Türkiye Selçuklu Devletinin Kuruluş Tarihi: 1077

Türkiye Selçuklu Devletinin Başkenti: İznik

Alp Arslan’ın ölümünün ardından Suriye’ye gelen Kutalmış’ın erkek çocukları, buradan da Anadolu’ya geçtiler. Süleyman Şah Bizanstan Konya’yı kardeşi Mansur’ da Kütahya ve Afyon’u elde etti. Süleyman Şah ardından kuzeye yönelerek iznik’i aldı. Kendisine tavır alan Kardeşi Mansur Bey’i Melik şah’ın Porsuk Bey komutasında gönderdiği orduyla saf dışı bıraktı. Abbasi Halifesi, Süleyman şaha Sultan unvanı verdi. Melik şah da onu Türkiye Selçuklu hükümdarı olarak tanıdı. Böylece Türkiye Selçuklu Devleti kurulmuş oldu (1077). Bizans’taki taht kavgalarından faydalanan Süleyman şah Kocaeli Yarımadası’nı, Üsküdar ve Kadıköy’ü elde etti. Bizans’ın gönderdiği orduyu yenerek Boğaz’ın Anadolu yakasını kontrolüne aldı. Boğazdan geçen gemilerden vergi aldı. Yapılmış olan antlaşma ile Kocaeli yarımadasındaki Dragos Çayı hudut kabul edildi.

Süleyman Şah, Bizans hududunu garanti altına aldıktan ardından güneye yöneldi. Adana ve dolayları ile Antakya’yı aldı (1084). Süleyman şah’ın ilerlemeye devam ederek Halep’i kuşatması Suriye Selçuklu Meliki Tutuş’u huzursuz etti. İki hükümdar Halep yakınlarında karşılaştı. 1086 senesinde yapılmış olan Ayn Seylem Savaşında Süleyman Şah yaşamını kaybetti.


] }

Tavsiye Konular

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlı Seferleri İslam dünyasını hedef almıştır.Anadolu’da mücadeleye girişen ilk devlet, Türkiye Selçukluları olmuştur İçindekiler Haçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir