Türklerin İlk Ana Yurdu

Bu yazımıda Türklerin ilk ana yurdu neresidir? Sınırları ve iklim özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

En sonda bu konunun konu anlatım videosu var. Bir bak istersen.

Türklerin ilk ana yurdu “Orta Asya“dır. Lakin Türkler göçebe yaşam sürdüklerinden ana yurdumuz kesin çizgilerle belirlenemez.

Türklerin İlk Ana Yurdu
Türklerin İlk Ana Yurdu Haritası

İçindekiler

Türklerin İlk Ana Yurdunun Sınırları

Orta Asya, batıda Hazar Denizi, kuzeyde Kırgız bozkırları ve Altay Dağları, doğuda Moğolistan ve Çin’in batısı (Doğu Türkistan), güneyde ise Tibet Platosu ve Hindukuş Dağları arasında yer alır.

Türklerin İlk Ana Yurdunun İklim Özellikleri

Sert karasal iklim görülür. Gece-gündüz ve yaz-kış arasında ki ısı farkı çok fazladır. Kışlar soğuk, yazlar sıcak ve kuraktır.

Türklerin İlk Ana Yurdunun Yeryüzü Şekilleri (Fiziki Özellikleri)

Orta Asya’nın etrafı dağlarla çevrilir. Geniş düzlükler ve yüksek platolar bulunmaktadır. Geniş bozkırlar ve çöller yer alır. Altay-Sayan v eÖtüken Dağları bulunmaktadır.

Orta Asya’nın İkliminin ve Yerşekillerinin Türklere Etkisi

Türklerin ilk ana yurdu olan Orta Asya’nın iklimin sert ve kurak oluşu, bozkırlar, platolar ve çöllerle kaplı olması tarımı kısıtlamıştır. Bu sebeple Türkler göçebe yaşam sürmüşlerdir. Kısıtlı kaynaklar dolayısıyla su ve otlak bulmak için konar-göçer yaşam sürmüşlerdir.

Konar-göçer yaşam ise korunaklı bir yaşam olmadığından Türkler, saldırılara karşı sürekli tetikte beklemek zorunda kalmışlar ve bu durum savaşçı özelliklerinin gelişmesine ve sert mizaçlı olmalarına sebep olmuştur.

Türklerin Ana Yurdu Hakkında Kısa Bilgi

Türklerin Tarih Sahnesine Çıkışı, Türk Adının Anlamı, Türkiye Neresi -9. Sınıf Tarih, TYT, AYT, KPSS

] }

Tavsiye Konular

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

9. sınıf tarih dersi Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu konusu dahilinde bulunan İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? sorularını cevaplamaya çalıştık.

2 Yorumlar

  1. Arkadan biri kovalıyormuşçasına bu kadar hızlı anlatım ne için bir şey anlamak mümkün değil.Başarılarının devamını dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir