9. Sınıf Tarih Dersi Biryay Yayınları Sayfa 162 Cevapları

6. Etkinlik: HÜKÜMDARIN ÖZELLİKLERİ

Zalim adam uzun süre beyliğe sahip olamaz, zalimin zulmüne halk uzun zaman dayanamaz. Ey bey! Ülkende uzun süre hüküm sürmek istersen kanunu doğru uygulatmalı ve halkı korumalısın.
Devlet için asker ve ordu lazımdır. Askeri beslemek için de çok mala ihtiyaç vardır. Bunu elde etmek için halkın zengin olması gerekir. Halkın zengin olması için de doğru kanunlar konulmalıdır. Bey, güler yüzlü, tatlı sözlü, yumuşak huylu olmalıdır. Bey, gönlünü alçak tutmalı, eli açık ve merhametli olmalıdır. Asık suratlı, kibirli ve mağrur insan herkesi  kendisinden nefret ettirir.
Ey Devletli Hükümdar! Eğer halkından fakirlik adını kaldıramazsa bir kimse nasıl hükümdar olur? Giderini gelirine göre ayarla, sana yakışacak sözleri sarf et. Ağzından yalan söz çıkarma, yalan söz ile insan kendi itibarını düşürür. Kardeş ve akrabaya yakınlık göster, güler yüzle büyüğün ve küçüğün gönlünü al. Tuzu, ekmeği bol tut, başkalarına ikram et, bir kimsenin ayıbını görürsen açma, üstünü ört.
Hükümdarlığın temeli doğruluktur. Hükümdarlar doğru olursa dünya huzura kavuşur. Güneşe bak! Küçülmez, bütünlüğünü daima muhafaza eder, parlaklığı hep aynı şekilde kuvvetlidir. Hükümdarın ahlakı da ona benzer, doğruluk ile doludur ve hiçbir vakit eksilmez. Saadetle yükselmek için insana doğruluk lazımdır. İnsanlık doğruluğun adıdır. Hükümdarın sözü doğru olmalı, tavır ve hareketi güven vermelidir ki
halk ona inansın ve huzur içinde yaşasın. Ey Hükümdar! Tanrı seni doğruluk için bu göreve getirdi, doğru ol ve doğruluk ile yaşa.

1. Yusuf Has Hacib’in hükümdara yönelik olan öğütlerine katılıyor musunuz? Niçin?

Katılıyoruz. Çünkü Yusuf Has Hacip bir hüküdarda olması gereken temel özellikler olan, kanunlara uyma, zulme karşı koyma, alçak gönüllü ve merhametli olma, doğru sözlü ve güvenilir olma, halkın ihtiyaçlarını karşılama üzerinde durmuş.

2.“Devlet için askere ve orduya, asker için mala, mal için zenginliğe, halk için doğru kanunlara ihtiyaç vardır.”  görüşüne katılıyor musunuz? Niçin?

Evet. Ülke zengin olmalı ki ordu güçlü olsun, ordu güçlü olsun ki devlet güçlü olsun. Devlet güçlü olsun ki doğru ve uygulanan kanunlar koysun.

3. Halkın huzur ve güven içinde yaşaması için hükümdar hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Hükümdar kanun koymalı, uygulamalı kanunlara kendisi de uymalı, zulme karşı koymalı, alçak gönüllü ve merhametli olma, doğru sözlü ve güvenilir olma, halkın ihtiyaçlarını karşılamalı ve fakirliği ortadan kaldırmalı.

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Tarih Dersi Biryay Yayınları Sayfa 161 Cevapları başlıklı makalemizde 9. Sınıf Tarih kitabı Sayfa 161 Cevapları, Biryay tarih 9 Sayfa 161 Cevapları ve Biryay Yayınları Sayfa 161 Cevapları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Tavsiye Konular

Kervansaray Nedir? Kuruluş Amacı ve Özellikleri

Kervansaray Nedir? Kuruluş Amacı ve Özellikleri

Bu yazmızda ki konumuz Türk-İslam tarihinin en önemli hayır kurumlarından; Kervansaray İçindekiler1 Kervansaray İle İlgili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir