9. Sınıf Tarih Dersi Biryay Yayınları Sayfa 198 Cevapları

Haçlı Seferleri sonunda Türklerin İslam dünyasında itibarlarının artmasının nedenleri sizce nelerdir?

Türk devletleri Haçlı Seferleri sırasında tampon vazifesi görmüştür. İlk 3 haçlı seferinin etkisini minimuma indiren Türk devletleridir. 1. Haçlı Seferinden sonra kurulan haçlı devletçiklerinede son veren Türk devletleridir.

Haçlı Seferleri sonunda Papa ve kiliseye olan güven neden sarsılmış olabilir?

Haçlı seferlerinin başlangıcında Papa ve kilise hristiyanlara zafer ve zenginlik vaad etmişlerdi. Bu durum gerçekleşmedi ve din adamları itibar kaybetti.

Haçlı Seferlerinin Avrupa siyasi yapısı üzerinde etkileri neler olmuştur?

Haçlı seferleri öncesinde Avrupa’da feodal yapı hakimdi. Pek çok feodal haçlı seferine katıldı. Bu katılım için çok büyük paralar harcayan feodallerin bir çoğu sefer sırasında öldü. Sağ kalanlarda geri döndüklerinde borçlarını ödemek için topraklarını satmak zorunda kaldı.

Bu durum Avrupa’da feodalitenin zayıflamasına merkezi krallıkların güçlenmesine sebep oldu.

Bir önceki yazımız olan Haçlı Seferlerinin Bilimsel, Kültürel ve Teknik Sonuçları Maddeler Halinde başlıklı makalemizde Haçlı Seferlerinin Bilimsel Sonuçları, Haçlı Seferlerinin Kültürel Sonuçları ve Haçlı Seferlerinin Teknik Sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Tavsiye Konular

Anadolu'da Moğol İstilası

Anadolu’da Moğol İstilası

Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması sürecinde Türkler, Anadolu’da Bizans ve Haçlılar ile mücadele ederken doğuda da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir