9. Sınıf Tarih Dersi Biryay Yayınları Sayfa 207 Cevapları

9. Sınıf Tarih Dersi Biryay Yayınları Sayfa 207 Cevapları. Aşağıdaki soru etkinlik 13’e göre cevaplanmıştır.

“Bacıyan-ı Rum” teşkilatının kadınlar açısından önemini dönemin şartları içinde açıklayınız.

Döneminin çok ilerisinde bir teşkilattır. Yetim ve kimsesiz genç kızlar ile ihtiyar kadınların bakımının üstlenilmesi gibi sosyal hizmetler o dönemi bırakın 1 yüzyıl öncesine kadar pek çok ülkede yoktur.

13. Etkinlik: BACIYAN-I RUM

Bacıyan-ı Rum, “Anadolu Bacıları” anlamını taşımaktadır. “Bacı” kelimesi abla, kız kardeş anlamına gelmektedir. “Rum” kelimesi ise  Anadolu anlamını ifade etmektedir.
İlme, sanata ve ahlaka son derece önem verilen Ahilikte, kadının da sosyal ve ekonomik hayatta önemli bir yeri olmuştur. Kadınların teşkilatlanıp gelişmesi için Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı dünyanın ilk kadın teşkilatı olan “Bacıyan-ı Rum” teşkilatını kurmuştur. Anadolu Kadınlar Birliği, ahilerin kadınlar kolu olarak yetim ve kimsesiz genç kızları himayesine almış, onların eğitiminden ve ev bark sahibi olmalarından sorumlu olmuştur. Bunun dışında kimsesiz ihtiyar kadınların bakımı, genç kızların evlendirilmesi gibi bir-takım sosyal hizmetlerde bulunmuş, maddi sıkıntı içinde olanlara yardım eli uzatmıştır.


] }

Tavsiye Konular

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlı Seferleri İslam dünyasını hedef almıştır.Anadolu’da mücadeleye girişen ilk devlet, Türkiye Selçukluları olmuştur İçindekiler Haçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir