9. Sınıf Tarih Dersi Ekoyay Yayınları Sayfa 148 Cevapları

Lise 1 tarih dersinde kullanılan ekoyay yayınları tarafından basılan kitabın 5. ünitesi olan Türk-İslam Devletleri ünitesi dahilindeki soruları cevaplamaya devam ediyoruz. 9. Sınıf Tarih Dersi Ekoyay Yayınları Sayfa 148 Cevaplarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Türklerin inançları ile İslam inançları arasındaki benzerlikleri belirleyiniz.

Türklerin eski inancı ile İslamiyet arasındaki benzerlikleri okumak için lütfen tıklayınız.

• MAVERAÜNNEHİR: Seyhun Ceyhun nehirleri arasında kalan bölge
• ALPLİK: Yiğit, kahraman

TÜRKLER VE İSLAMİYET
Türklerin İslam dinini fazla bir güçlük çekmeden seve seve kabul etmeleri gerçektir. Bu kolaylıkta onların Gök Tanrı dinleriyle İslamiyet arasında bir takım benzerliklerin bulunması önemli bir rol oynamıştır. Türklerin eskiden tek tanrı ile birlik te cennet ve cehenneme inandıklarını biliyoruz. Üstelik İslamın gaza ve cihada verdiği önem, onların hayatlarına ve dünya görüşlerine uygun düşüyordu. Türkler
dünyanın idaresini Tanrı tarafından kendilerine ısmarlandığına inanırlardı. İslam’a girmekle onlar Allah’ın askerleri oluyorlar, ellerine hiçbir yerde bulamayacakları eşsiz bir dayanak geçirmiş oluyorlardı.

Yukarıdaki metinden hareketle Türklerin İslamiyet öncesi ve sonrası kültürel değişimi hakkında neler söylenebilir? Açıklayınız.

Metne göre bir değişim yoktur.


Tavsiye Konular

türk-islam devletleri

Türk İslâm Devletlerinde Hakimiyet Anlayışı

Türk İslâm Devletlerinde Hakimiyet Anlayışı   Türklerin hakimiyet anlayışına göre, tanrı yeryüzünü yönetme yetkisini (Kut) ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir