9. Sınıf Tarih Dersi Ekoyay Yayınları Sayfa 161 Cevapları

9. Sınıf Tarih Dersi Ekoyay Yayınları Sayfa 161 Cevapları www.tarihportali.net tarafından hazırlanmıştır.

Ben Büyük Selçuklu Devleti’ni kuran Oğuzların atasıyım. Oğuzların Kınık boyundan geliyorum. Babam Dukak Bey, Oğuz Yabgu Devleti’nde subaşılık (ordu komutanlığı) görevinde bulunuyordu. Onun ölümünden sonra aynı görevi ben üstlendim. Ancak Oğuz yabgusu ile anlaşamadım. Benimle beraber hareket eden Türkmenlerle birlikte 961 yılında Cent şehrine geldim. İslamiyeti kabul ederek Müslüman Samanoğulları Devleti ile dostluk ilişkileri kurdum. Samanoğullarının dostluğuna güvenerek Oğuz yabgusuna vergi ödemeyi reddettim. Daha sonra da yabgunun üzerime gönderdiği kuvvetleri yenerek burada bağımsız bir beylik kurdum. Böylece Müslüman Oğuz boyları arasındaki şöhretimi ve siyasi gücümü artırdım. Bölgede dağınık hâlde yaşayan göçebe Türkmen boylarını da etrafında toplamaya başladım.

Selçuk Bey Oğuz Türkleri üzerinde nasıl bir etki bırakmıştır? Açıklayınız.

Selçuk Bey’in Cent’e gelerek müslüman olması, vergi almak için gelen Oğuz Yagbu vergi memurlarını “ben kafire vergi vermem” diyerek kovması, yabgunun gönderdiği orduyu yenmesi Oğuzları Selçuk Bey’e olan itimadının artmasına sebep olmuştur.


] }

Tavsiye Konular

Büyük Selçuklu Ordusu

Büyük Selçuklu Ordusu

Bu yazımızda Büyük Selçuklu Devleti’nin ordusunu oluşturan bölümler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Büyük Selçuklu Ordusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir