9. Sınıf Tarih Dersi Ekoyay Yayınları Sayfa 173 Cevapları

9. Sınıf Tarih Dersi Ekoyay Yayınları Sayfa 173 Cevapları

İkta sistemi devlete idari, askerî ve ekonomik olarak neler kazandırmıştır? Açıklayınız.

İkta Sisteminin İdari Faydaları: Devletin otorite ülkenin her yerine ulaşmış, güvenlik sağlanmıştır. Ayrıca vergi toplamak kolaylaşmıştır.

İkta Sisteminin Askeri Faydaları: Devlet hazineden para harcamadan asker ve komutan bakar.

İkta Sisteminin Ekonomik Faydaları: Üretimin devamlılığı sağlanır. İkta sistemi ile göçebelerin tarıma yönledirilmesi sağlanmıştır.

İlk Türk devletlerinde ki ordu teşkilatı ile Türk-İslam devletlerin de ki ordu teşkilatlanması arasındaki benzerlik ve farklılıkları tespit ediniz.

İlk Türk devletlerinde ki ordu teşkilatı ile Türk-İslam devletlerin de ki ordu teşkilatlanması arasındaki benzerlikler: Hafif süvariler, savaş araçları (özellikle ok) ordu düzeni (onlu sistem) savaş taktiği (kurt kapanı) disiplinli oluşu.

lk Türk devletlerinde ki ordu teşkilatı ile Türk-İslam devletlerin de ki ordu teşkilatlanması arasındaki farklılıklar: Türk olmayan unusrların orduda görev alması (gulaman-ı saray ile başlayıp kapıkulu ile devam eden süreç) askerlerin maaş almaya başlaması, ikta askerlerinin ortaya çıkışı


] }

Tavsiye Konular

Büyük Selçuklu Ordusu

Büyük Selçuklu Ordusu

Bu yazımızda Büyük Selçuklu Devleti’nin ordusunu oluşturan bölümler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Büyük Selçuklu Ordusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir