ABD’nin Kurulması Konu Anlatımı

ABD’nin Kurulması

Amerika’nın keşfinden sonra İngilizler, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden göçmenleri egemen olduğu topraklara yerleştirerek koloniler kurdular. Zamanla bu kolonilerin sayısı 13’e yükseldi. İngilizlere bağlı olan bu koloniler, kralın atadığı bir vali tarafından yönetiliyordu. Yedi Yıl Savaşları sonunda ekonomisi bozulan İngiltere, kolonilere ağır vergiler koydu.

İngiltere’nin koyduğu ağır vergileri ödemek istemeyen koloniler, İngiliz mallarını Boston’da denize döktüler. Böylece ayaklanma başladı. Koloni temsilcileri 1774 yılında Filedelfiya’da toplandılar. I. Filedelfiya Kongresi’nde İngiltere’den, kolonilerin onayı olmadan vergi alınmaması istekdiler. İstekleri reddedilince koloniler, II. Filedelfiya Kongresi’ni topladılar(1776). II. Filedelfiya Kongresi’nde, bağımsızlıklarını ilan ederek Corc Vaşintın önderliğinde İngiltere’ye savaş ilan ettiler. İnsan Hakları Bildirisi ilan edildi.

Bu bağımsızlık savaşında Fransa, İspanya ve Hollanda kolonileri destekledi. Yenilen İngiltere barış istemek zorunda kaldı ve Versailles (Versay) Antlaşması imzalandı (1783). İngiltere 13 koloninin bağımsızlığını tanıdı.

13 koloni 1787 yılında Amerika Bileşik Devletleri’ni kurdu.


] }

Tavsiye Konular

XVIII

Dakya Projesi Hakkında Kısa Bilgi

Dakya Projesi Hakkında Kısa Bilgi Osmanlı topraklarını paylaşmak üzere Rusya ve Avusturya tarafından hazırlanan projedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir