Asyada Yeniden Yapılanma Azerbaycan

İçindekiler

Asyada Yeniden Yapılanma

Azerbaycan

Çarlık Rusyası’nın yıkılmasından sonra Mehmet Emin Resulzade önderliğinde bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Ancak SSCB yönetimi, Azerbaycan’ın bağımsızlığını tanımayarak topraklarını işgal etmiştir. Azerbaycan’daki SSCB hakimiyeti 18 Ekim 1991 yılma ka­dar sürdü. Bu tarihte SSCB’nin dağılmasıyla “Halk Cephesi”nin lideri Ebulfeyz Elçibey önderliğinde tek­rar bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.

Türkiye Azerbaycan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk devlet olmuştur.

Gerek Ebulfeyz Elçibey gerekse ondan sonra gelen liderler döneminde de Azerbaycan’ın Türkiye ilişkileri oldukça hızlı ve kardeşçe gelişmiştir. Azeri lider Hay­dar Aliyev’in şu sözleri bu durumu çok güzel somut­laştırmaktadır. “Biz bir millet iki devletiz”

Azerbaycan bağımsızlığını kazandıktan sonra sahip olduğu petrol ve doğalgaz kaynaklarını kullanmak için harekete geçti bu durum bölgede Rusya, ABD ve Batılı diğer büyük devletlerin nüfuz mücadelesine dönüştü. “Bakü – Tiflis – Ceyhan Boru Hattı” Projesi İran, Rusya ve Ermenistan’ın karşı çıkmasına rağmen Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı Batılı devletlerden oluşan bir komisyon tarafından hayata geçirilmiştir.

Bakü – Tiflis – Ceyhan Boru Hattı, Hazar petrollerini bugün dünya pazarlarına ulaştırmaktadır. Bu hattın önemli bir bölümü Türkiye üzerinden geçmektedir. Bu durum Türkiye’nin stratejik önemini artıran gelişme ol­muştur.

Azerbaycan’ın ekonomik yönden güçlenmesi sınırları içerisinde 30 milyona yakın Azeri’nin yaşadığı İran’ı da rahatsız etmiştir. Bu durum İran, Rusya ve Ermenistan’ı yakınlaştırırken, Azerbaycan’da Gürcistan ve Türkiye ile ilişkilerini geliştirme politikası takip etmiştir.

Dağlık Karabağ Sorunu Özet


] }

Tavsiye Konular

küreselleşen dünya

Kyoto Protokolü Nedir Kısaca

İçindekiler KÜRESEL SORUNLAR Küresel Isınma Kyoto Protokolü Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir