Bulgarlar Hakkında Kısa Bilgi

Lise 1 tarih dersi İlk Türk Devletleri ünitesi kapsamında yer alan Diğer Türk Devletleri ve Toplulukları konusu alt başlığı olan Büyük Bulgar Devleti, Tuna Bulgar Devleti ve İtil Bulgar Devleti konu anlatımını aşağıdan okuyabilirsiniz.

İçindekiler

BÜYÜK BULGAR DEVLETİ

Bulgar adı ne anlama gelir?

Karışmak anlamına gelir.

Avrupa Hunları yıkılınca, Karadeniz’in kuzeyine çekilen Hunların Ogur Türkleri ile karışmasıyla ortaya çıkmışlardır.  6.yy’da Kubrat yönetiminde yine aynı “Büyük Bulgarya Devleti” ni kurmuşlarsa da Hazarlar tarafından yıkılmışlardır. İki ayrı kola ayrılan Bulgarlar 2 farklı Bulgar devleti kurmuşlardır.

Tuna Bulgar Devleti:

Tuna boylarında kurulan devlet, Bizans ile mücadele etmiş ve Slavları yönetimleri altına almışlardır. Boris Han zamanında hristiyanlığı kabul etmişler Hristiyanlaşarak Türklük kimliklerini yitirmişlerdir. 14.yy’dan itibaren Osmanlı Devleti hakimiyetine girmişlerdir.

İtil Bulgar Devleti:

İtil ile Kama Nehirleri arasında kurulmuştur. Başkentleri “Bulgar” şehridir. Altınorda Devleti tarafından yıkıldılar. Günümüzde Kazan Türkleri adıyla da tanınırlar. İslamiyeti kabul eden ilk türk devletlerinden biri olarak kabul edilirler.

İtil Bulgarları ile Tuna Bulgarları Arasında ki Fark:
İtil Bulgarları müslüman olurken Tuna Bulgarları hristiyan olmuştur.


] }

Tavsiye Konular

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

9. sınıf tarih dersi Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu konusu dahilinde bulunan İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? sorularını cevaplamaya çalıştık.

3 Yorumlar

  1. çok yardımcı oldu bu site

  2. karahan köksal

    sağolun

  3. Teşekkürler Hocam,ne kadar yıllar önce atılmış olsada hala sitenizden araştırıp buluyorum.Herkese tavsiye ediyorum diğer sitelerde yazanların çoğu burda daha ayrıntılı şekilde veriliyor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir