Cezayir’in Osmanlı Devleti’ne Katılması 1533

Cezayir’in Osmanlı Devleti’ne katılması, Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1533 yılında Barbaros Hayreddin Paşa vasıtasıyla gerçekleşmiştir.

Kanuni Dönemi Osmanlı Haritası
Cezayir’in Osmanlı Devleti’ne Katılması

İçindekiler

Cezayir ve Barbaros Hayreddin Paşa

Hızır Reis, nam-ı diğer Barbaros ve kardeşleri Akdeniz’de kurdukları donanma isle Hristiyan korsanlara, İspanyol ve Portekiz donanmasına karşı mücadele ediyorlardı. Cezayir yakınlarında ki Cerbe Adası’nı da üs olarak kullanıyorlardı.

Barbaros ve kardeşleri 1516 yılında İspanyolların elinde bulunan Cezayir’i ele geçirerek, Yavuz Sultan Selim adına hutbe okutarak burada bir yönetim kurdular. Aynı yıl Sultan Selim’e Piri Reis komutasında yüklü bir gemi ganimet gönderdiler. Buna karşılık Yavuz’da Barbaros kardeşlere ihsanda bulunmuştur.

Barbaros ve kardeşleri bir ara Cezayir’i kaybetseler de 1525’te Cezayir’i tekrar ele geçirdiler.

Cezayir Hangi Padişah Döneminde ve Nasıl Alındı?

Bu sırada Almanya Seferi (1532) ile meşgul olan Kanuni, Andrea Dorya’nın durumdan istifade ederek Osmanlı mülkü olan Mora kıyılarını vurmasından rahatsız olmuştu. Bu sebeple Hızır Reis, İstanbul’a davet edildi.

Denizlerde de Şarlken’e karşı üstünlük sağlamak isteyen Kanuni’nin çağrısına uyan Barbaros, İstanbul’da büyük bir tören ile karşılandı. Barbaros hediye olarak Kanuni’ye Cezayir’in anahtarlarını sununca Cezayir Osmanlı hakimiyetine girmiş oldu.

Buna karşılık Kanuni, Barbaros’ Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Beylerbeyliği’ni vererek onu Kaptan-ı Derya yaptı. Böylece Barbaros Hayreddin Paşa Osmanlı hizmetine girdi.

1533’te Osmanlı hakimiyetine giren Cezayir 1830 Fransız işgaline kadar Osmanlı egemenliğinde kalmıştır.

OKUMA TAVSİYESİ: Cezayir’in Fransa Tarafından İşgali (1830)


] }

Tavsiye Konular

Preveze Deniz Zaferi Haritası

Preveze Deniz Savaşı Sebepleri, Sonuçları ve Önemi

Preveze Deniz Savaşı 1538 yılında Osmanlı donanması ile Haçlı donanması arasında gerçekleşmiş ve kesin Osmanlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir