Preveze Deniz Savaşı Sebepleri, Sonuçları ve Önemi

Preveze Deniz Savaşı 1538 yılında Osmanlı donanması ile Haçlı donanması arasında gerçekleşmiş ve kesin Osmanlı zaferi ile sonuçlanmıştır. Tartışmasız Türk denizcilik tarihinin en büyük zaferidir. Çaka Bey ile başlayan Türk denizciliğinin zirve noktasıdır.

Preveze Deniz Zaferi Haritası
Preveze Deniz Savaşı nerede yapıldı?

Preveze Deniz Muharebesi 10. sınıf tarih dersi konusu olup TYT, AYT ve KPSS’de soru potansiyeli taşımaktadır.

Tarihi28 Eylül 1538
Savaşın yapıldığı yerPreveze, Adriyatik Denizi (bugün Yunanistan sınırları içinde)
Savaş kimler arasında oldu?İspanya, Venedik, Ceneviz, Papalık ve Malta Şövalyelerinden oluşan Kutsal İttifak ile Osmanlı donanması arasında gerçekleşti.
Hangi padişah döneminde gerçekleşti?Kanuni Sultan Süleyman
Savaşta Osmanlı komutanları kimlerdir?Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa, Seydi Ali Reis, Salih Reis, Turgut Reis, Sinan Reis
Haçlı donanmasının amirali kimdir?Andrea Doria

Temelleri Orhan Gazi döneminde atılan Osmanlı donanması, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Barbaros Hayreddin Paşa’nın Osmanlı hizmetine girmesi ile gücünün zirvesine ulaştı.

İçindekiler

Preveze Deniz Savaşının Sebepleri

Savaşın temel sebebi Kanuni Sultan Süleyman’ın , Orta Avrupa’da olduğu gibi Akdeniz’de Şarlken’i ezmek ve gücünü ispatlamak istemesidir.. Diğer sebepler ise şöyleydi;

  • Barbaros komutasında ki Osmanlı donanmasının Ege Denizi’nde ki bazı adaları alması.
  • Barbaros’un Tunus’u alması üzerine Tunus hükümdarının Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken’den yardım istemesi üzerine Andrea Doria komutasında hazırlanan Haçlı donanmasının Tunus’u geri alması.

300 parça gemi ve 60.000 askerden oluşan Haçlı donanması 1538 eylülünde Korfu Adası açıklarında toplandı. 122 gemiden oluşan Osmanlı donanması rüzgarın kesilmesini fırsat bilerek Haçlı donanmasına karşı hücuma geçti. (Aşağıda ki şekle bakınız.)

Preveze Deniz Savaşı
Preveze Deniz Savaş’da Osmanlı ve Haçlı donanmasının savaş düzeni

OKUMA TAVSİYESİ: Kanuni Dönemi Akdeniz Hakimiyeti İçin Yapılan Seferler

Preveze Deniz Savaşının Sonuçları

Büyük Haçlı kalyonları rüzgarın esmemesi ile hareketsiz kaldı. Bu durumu değerlendiren Osmanlı küreklileri Haçlı donanmasına karşı kesin bir zafer kazandı.

Bu savaşın sonucunda Akdeniz Türk gölüne dönüşmüştür. Böylece Mısır ve Suriye deniz yollarının güvenliği sağlandı. 16. yy’ın sonlarına kadar Osmanlı donanması Akdeniz’in en güçlü donanması oldu.

DİKKAT: Preveze Deniz Zaferi’nin tarihi olan 28 Eylül Türk Denizcilik Günü olarak kutlanmaktadır.


] }

Tavsiye Konular

Cezayir’in Osmanlı Devleti’ne Katılması 1533

Cezayir’in Osmanlı Devleti’ne katılması, Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1533 yılında Barbaros Hayreddin Paşa vasıtasıyla gerçekleşmiştir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir