Cumhuriyet Halk Fırkası’nın Kuruluşu Kısa Özet

İnkılap Tarihi dersi Türk İnkılabı ünitesi Çok Partili Siyasi Hayata Geçiş Çalışmaları ve Sonuçları konusu Çok Partili Hayata Geçiş Çalışmaları içinde yer alan Cumhuriyet Halk Fırkası konu anlatımını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Cumhuriyet Halk Fırkası

I. TBMM’nin mensupları, vatanın kurtuluşu ve bağımsızlığı ile ilgili konularda birleşmelerine nazaran, politik hususlarda pek çok gruba ayrılıyorlardı. (Tesanüt Grubu, İstiklal Grubu, Müdafa-yi Hukuk Gurubu, Halk Zümresi ve Islahat Grubu benzeri ).

M. Kemal Türkiye Büyük Millet Meclis’indeki tüm grupları birleştirip milli iradenin parlamentoya yansıması amacıyla çaba göstermesine rağmen başarılı olamadı.

Türkiye Büyük Millet Meclis’inde “I Grup” ve “II. Grup” isimiyle 2 grup meydana geldi .

Halk Fırkası, Türkiye Büyük Millet Meclis’inde “I. Grup” milletvekillerinin çalışmaları neticesi 9 Eylül 1923’te kuruldu .

Mustafa Kemal 11 Eylül 1923’te Halk Fırkası’nın genel başkanlığına seçildi.

Halk Fırkası’nın ismi Cumhuriyet’in ilanından ardından , 1924’te, “Cumhuriyet Halk Fırkası “, 1935’te ” CHP ” olarak değiştirildi.


] }

Tavsiye Konular

Türk İnkılabı-min

Meclis Hükümeti Sistemi Hakkında Bilgi

Meclis Hükümeti Sisteminin Özellikleri İçindekiler Meclis Hükümeti Sistemi Nedir? Kurulacak olan hükümetin bütün üyelerinin (bakanların) …

Bir Yorum

  1. Cumhuriyet halk fırkasının kurulması kısaca???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir