Duyun-u Umumiye İdaresi Hakkında Kısa Bilgi

Duyun-u Umumiye İdaresi Hakkında Kısa Bilgi

Duyun-u Umumiye İdaresinin Kuruluş Tarihi: 20 Aralık 1881

Duyun-u Umumiye İdaresi Hangi Padişah Zamanında Kuruldu?: II. Abdülhamid

Duyun-u Umumiye İdaresinde Yer Alan Ülkeler: Osmanlı, İngiltere, Fransa, Avusturya, İtalya ve Almanya

Duyun-u Umumiye İdaresi Neden Kuruldu?: Osmanlı Devleti’nin dış borçlarını ödeyemeyecek durumda olması üzerine kuruldu.

Duyun-u Umumiye İdaresi Kısaca : Muharrem Kararnamesi ile kurulan Duyun-u Umumiye İdaresi (Genel Borçlar İdaresi) 7 delegeden oluşuyordu. Osmanlı Devleti adına bazı vergileri toplayarak alacaklı devletlere aktarıyordu.

Duyun-u Umumiye İdaresinin Osmanlı Ekonomisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?: Osmanlı vergi gelirlerinin önemli bir bölümünü Duyun-u Umumiye İdaresi’ne bırakarak, ekonomik durumunu daha da zora sokmuştur. Memur maaşları 2 ay da bir ödenmeye başlanmıştır. Bu durum yeniden dış borçlanmaya gidilmesine sebep olmuştur. Bunun yanında borç ödenem işinin bir düzene kavuşması, faizlerin aşağıya çekilmesi Osmanlı ekonomisine olumlu katkı sağlamıştır.

Duyun-u Umumiye İdaresinin Kuruluşu Osmanlı Devleti Açısından Ne Anlama Gelmektedir?:  Osmanlı maliyesi Duyun-u Umumiye’nin kontrolune geçmiştir. Yarı bağımsız bu kuruluş Osmanlı’yı yarı-sömürgeye çevirmiştir.


Tavsiye Konular

Kırım Savaşı’nın Nedenleri Maddeler Halinde

1853 yılında başlayan Kırım Savaşı’nın Nedenleri Maddeler Halinde aşağıya toplanmıştır. Sultan Abdülmecit Devrinin önemli olaylarından ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir