I. Göktürk Devleti Kısa Özet

GÖKTÜRK DEVLETİ (552-630)

Göktürkler Türk adıyla kurulan ilk devlettir. Başkentleri Ötüken, ilk hükümdarları Bumin Kağan’dır. Avar hakimiyetine son verilerek kurulan Göktürk Devleti, doğuda Japon Denizi, batıda Hazar Denizi, güneyde Hindistan, Kuzeyde Sibirya steplerine kadar sınırlarını genişletmiştir.

Bumin Kağan, ülkenin batısının yönetimini kardeşi İstemi Yabgu’ya vermiştir. Bumin Kağan ise devlet başkanı olarak Ötüken’den doğu bölgelerini yönetmiştir. İstemi Yabgu batı yönünde fetih hareketlerinde bulunmuş, Akhunlara karşı Sasanilerle birleşmiş ve bu devletin toprakları Göktürkler ve Sasaniler arasında paylaşılmıştır. Çin’in içişlerine karışması sonucunda 582 tarihinde ülke ikiye ayrılmıştır.

Doğu Göktürkleri 630 yılında, Batı Göktürkleri ise 659 yılında Çin egemenliğine girerek yıkılmışlardır.


] }

Tavsiye Konular

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

9. sınıf tarih dersi Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu konusu dahilinde bulunan İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? sorularını cevaplamaya çalıştık.

9 Yorumlar

 1. Cansu Sıla Turap

  Sağolun .

 2. Hocam verdiğiniz bilgiler çok işe yaradı. Ancak 1. Kök Türk devletinin yıkılma sebeplerinden biri de devletin asıl başında bulunan vezir tonyukuk’un kızının iç karışıklıkları önleyememesi ve hanedan kavgalarını önüne geçememesi olmaz mı? Bir de ben paylaşımınız da Gök Türk yazıtlarında 1. Kök Türk devletinin yıkılması ile ilgili yazıların olmasını isterdim. Bu yazılar iç karışıklık yaşandığına bir nevi kanıt olarak gösterilebilir. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler 🙂

 3. Özgür Emir

  Devletin bu kadar kısa sürede yıkılması İkili devlet teşkilatı ile iliskikendirebilir miyiz ? Diğer Türk devletlerinin de iç Karışıklık Sebebiyle yıkıldığını biliyoruz

  • Elbette. İkili devlet teşkilatının zaafiyeti çift başlılığa dolayısıyla iç karışıklıklara sebep olabilir.

 4. arkadaşlar güzel olmuş deme

 5. İrem Sevde Kış

  Teşekkürler çok yardımcı oldu

 6. PERFORMANS ÖDEVİME YARDIMCI OLDU TEŞŞEKÜRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir