Karahanlı Devleti Ordusu

Lise 1 tarih dersi TÜRK-İSLAM DEVLETLERİ (10-13. YÜZYILLAR) ünitesi dahilinde yer alan İLK TÜRK-İSLAM DEVLETLERİ konusu alt başlığı Karahanlılar konusu tamamlayıcı nitelikte olan olan Karahanlı Devleti Ordusu özetini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Bu konu aynı zamanda lise 3 tarih dersi Türklerde Devlet Teşkilatı ünitesi TÜRK-İSLAM DEVLETLERİNDE DEVLET TEŞKİLATI konusu dahilindedir.

Karahanlı Devleti Ordusu

Karahanlılarda ordunun çekirdeğini Karluk ve Çiğil Türkleri oluşturmaktaydı. Karahanlı Ordusu Hassa ordusu, eyalet askerleri ve bağlı toplulukların askerleri olmak üzere 3’e ayrılmaktaydı.

– Hassa Ordusu: Karahanlı hassa ordusu ücretli olup, doğrudan hükümdara bağlı askerlerdi. Saray muhafızlarıda denirdi.

– Hanedan Üyeleri ve Diğer Devlet Adamlarının Kuvvetleri: Eyalet askerleri de denirdi. Karahanlılar da bölge ve vilayetleri yöneten hanedan üyelerinin de kendi emirleri altında askerî kuvvetleri vardı. Bu hanedan üyeleri ve devletin ileri gelenleri kendi birlikleriyle, savaş zamanında ana orduya katılarak Karahanlı ordusunu meydana getiriyorlardı.

& Devlete Tabi Türk Topluluklarına Ait Askerler: Karahanlı devletinde yaşayan Çiğiller, Karluklar ve Yağma Türkleri gibi bazı Türk boylarına mensup kuvvetler de zaman zaman orduya katılırlardı Karahanlılar da askerî harekâtın durumuna göre ordunun komutasını bizzat hükümdar, şehzadeler ya da subaşılar (kumandanlar) yapardı. Karahanlı ordusunda hastane örgütü ile düzenli bir posta teşkilatı da vardı


] }

Tavsiye Konular

İlk Türk İslam Devletleri Test Soruları ve Cevapları 2

İlk Türk İslam Devletleri Test Soruları ve Cevapları 2

Test AdıTürklerin İslamiyeti Kabulü ve İlk Türk İslam Devletleri Test Soruları ve Cevapları 2Test TürüÇoktan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir