Karahanlılar Kısa Özet

9. sınıf tarih dersi 5. ünitesi TÜRK-İSLAM DEVLETLERİ (10-13. YÜZYILLAR) 2. konusu İLK TÜRK-İSLAM DEVLETLERİ alt başlığı olan Karahanlılar kısa özetini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Daha farklı bir Karahanlılar Özet Konu Anlatımı için tıklayınız.

Karahanlılar

Karluk, Yağma, Çiğil ve Tuhsi isimli Türk boyları Karahanlılar Devleti’ni kurmuştur. Karahanlılar Devleti’nin diğer adı İlighanlılardır. Devletin kurucusu bilinmemektedir. Bilinen ilk hükümdarları Bilgili Kül Kadir Han’dır. Başkentleri, Balasagun’dur.
• Satuk Buğra Han (Abdülkerim) devrinde İslamiyet benimsenmeye başlamışlardır. Karahanlılar, Orta Asya’da kurulan ilk Türk-İslam devletidir.
• 999’da Samanoğulları’na son vererek Maveraünnehir bölgesine sahip oldular. Gaznelilerle komşu olunca, onlarla uğraş etmeye başladılar.
• En parlak dönemleri Yusuf Kadir Han devrindir. Yusuf Kadir Han’ın ölümünün ardından, taht dövüşleri ve Gaznelilerle uğraş devleti yıpratmış, doğu ve batı olarak ikiye ayrılmışlardır.  Doğu Karahanlıların merkezi Kaşgar, Batı Karahanlıların merkezi Semerkant olmuştur. Doğu Karahanlılara, Karahıtaylar; Batı Karahanlılara Harzemşahlar son vermiştir.
• Arapça ile karşılaşmalara nazaran, resmi lisan olarak Türkçeyi kullanmışlardır. Bundan sonraki Türk devletleri Arapça ve Farsçayı resmi lisan yapmışlardır. Bu sebeple Karahanlılar, resmi dili Türkçe durumda olan ilk Türk devleti sayılmıştır. Uygur alfabesi ile yazışmışlardır.
• Türk edebiyat tarihinin 2 mühim yapıtı durumda olan Divan-ı Lügati’t Türk (Kaşgarlı Mahmud) ve Kutadgu Bilig (Yusuf Has Hacip) Karahanlılar devrinde yazılmıştır.


] }

Tavsiye Konular

Büyük Selçuklu Ordusu

Büyük Selçuklu Ordusu

Bu yazımızda Büyük Selçuklu Devleti’nin ordusunu oluşturan bölümler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Büyük Selçuklu Ordusu …

8 Yorumlar

 1. işime çok yaradı bunu yapana teşekkür ediyorum

 2. Eyw Çok İşime Yaradı

 3. mustafa ayyıldız

  çok güzel bir yazı allah sizden razı olsun

 4. Abi. İlk başta “Karluk, Yağma, Çiğil ve Tuhsi isimli Türk boyları Karahanlılar Devleti’ni kurmuştur.” şunu yazmışsın ondan sonra ise “devletin kurucusu bilinmemektedir” yazmışsın. Hiç bir şey anlamadım

  • Merhabalar. Kısaca açıklamaya çalışayım.
   Türklerde toplumun temel yapı taşı oguş (aile) tur. Oguşlar birleşir urug (sülale) oluşur. Uruglar birleşir boy oluşur. İşte Karahanlıları kuran 4 Türk boyudur. Karluk, Yağma, Çiğil ve Tuhsiler. Ama devleti kuran kişinin adı bilnmemektedir.
   Sevgilerimle.

 5. Zilan Irmak Akşit

  Gerçekten çok güzel sizin sayenizde 5 artı aldım çok güzel çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir