Nükleer Silahların Sınırlandırılması Görüşmeleri Ders Notu

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi 4. ünitesi olan Yumuşama Dönemi ve Sonrası’nın alt başlığı olan ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE DEĞİŞİM SÜRECİ dahilinde ki Nükleer Silahların Sınırlandırılması Görüşmeleri özetini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Nükleer Silahların Sınırlandırılması Görüşmeleri

Nükleer silahların sınırlandırılması Süreci:

1. Küba’da Sovyetler ve Amerka’nın füze krizini mutabakat yöntemiyle çözmesi nükleer silahların sınırlandırılmasının ilk adımı oldu .

2. Nükleer Denemelerin Kısmen Yasaklanması Antlaşması (1963): Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği ve İngiltere aralarında Moskova’da imza altına alındı. ( Fakat nükleer rekabet aynı ritimde devam etti.)

3. SALT -I Antlaşması (1972): Sovyet – Amerika arasında 1969’da Helsinki’de başlayan nükleer silahların sınırlandırılması müzakereleri , 26 Mayıs 1972’de Moskova’da SALT -I (Stratejik Silahları Azaltma Görüşmeleri) Antlaşmasıyla sonuçlandı. SALT -I Antlaşması’nda savunma füzelerine sınırlandırma getirildi.

DİKKAT: Müzakerelerin başladığı 1969 tarihi “Yumuşama Dönemi “nin başlangıcı sayılmaktadır.

4. SALT -II Antlaşması (1979): Sovyetler Birliği – Amerika Birleşik Devletleri 21 Kasım 1972’de  Cenevre’de müzakereleri başlattı. Bir sürü uzunca ve tartışmalı bir süreçten ardından SALT -II Antlaşması’na Viyana’da imza atıldı . Anlaşma uyarında uzun menzilli nükleer silahlar sınırlama getirildi.

DİKKAT: SALT -II Antlaşması akabinde SSCB, 1979 senesinde Afganistan’ı işgal edince Amerikan Kongresi anlaşmayı onaylamadı. Başka Bir Deyişle SALT -II Antlaşması ölü doğdu.


] }

Tavsiye Konular

yumuşama dönemi ve sonrası

Camp David Antlaşmaları Kısaca

Camp David Antlaşmaları Sina Antlaşması’ndan sonra, ABD Başkanı Nixon Orta Doğu ülkelerini ziyaret etti ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir