Sanayi İnkılabının Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri

Tarih 2 dersi XVIII. YÜZYILDA DEĞİŞİM VE DİPLOMASİ ünitesi AVRUPA’DA DÜŞÜNCE VE EKONOMİ ALANINDAKİ GELİŞMELER konusu alt başlığı olan Avrupa’da Sanayi İnkılabı konusu dahilindeki Sanayi İnkılabının Osmanlı Devleti’ne Etkileri hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Sanayi İnkılabı’nın sanayileşemeyen ülkeler ve Osmanlı Devleti üzerindeki etkileri neler olmuştur?

Sanayi İnkılabının Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri

 •  Sanayileşen Avrupa devletlerinin sömürgecilik yarışına hız vermeleri Osmanlı İmparatorluğu’nu negatif etkiledi. Zira öncesinde verilen kapitülasyonlar yü­zünden devletin, iktisadi olarak Avrupalı devletlerle rekabet girecek gücü yoktu.
 • Osmanlı Devleti’nin dış ticaret balansı (dengesi) bozuldu. İthalat artarken, ihracat azaldı.
 • Osmanlı ülkesi 19. asrın ortalarından itibaren Avrupa mallarının istilasına uğradı. Osmanlı coğrafyası Avrupalı devletlerinin pazarı haline geldi.
 • Dışarıdan bol ve uygun fiyatlı sanayi ürünü Osmanlı piyasasına girdi. (Fakat bu maliyeyi büsbütün berbat vaziyete soktu.)
 • Düşük fiyatlı Avrupa malları karşısında küçük atölyeler, el tezgahları rekabet edemeyerek kapanmaya başlaması neticesi işsizlik arttı.
 • Lonca teşkilatı zayıflayarak ortadan kalktı.
 • İşsiz kalanların sayısındaki artış ülkeyi toplumsal taraftan; iktisadi alandaki zayıflama ise, devletin siyasi açıdan çöküşünün hızlanmasına sebebiyet verdi.

Gelen Aramalar:

sanayi inkılabının osmanlı devletine etkileri, sanayi inkılabının osmanlıya etkileri, Sanayi inkılabının osmanlıya etkisi, sanayi inkılabının Osmanlı Devletine etkisi, sanayi inkılabının osmanlı devleti üzerindeki etkileri

Tavsiye Konular

XVIII

1724 İstanbul Antlaşması Hakkında Bilgi

1724 İstanbul Antlaşması İran’da meydana gelen karışıklıklar Rusya’yı harekete geçirdi. Rusya, İran’a müdahale edince, Osmanlı ...

12 Yorumlar

 1. çok yararlı sağolun

 2. çok sağolun

 3. osmanlı devleti imparatorluk değildir

  • İmparatorluktan ne kastettiğiniz ile alakalıdır. Çok uluslu devleti kasdediyorsanız imparatorluktur. Sömürgeciliği kastediyorsanız değildir. Kendisine sorarsanız Devleti Ali Osman’dır. 🙂

 4. Çalıntı veya Alıntı

  • 🙂 Sitemizde ki tüm yazılar tarafımdan yazılmaktadır. Başka sitelerimde de bu yazıyı bulabilirsiniz. Google algoritmasına göre (ç)alıntı hiçbir konu 1. sıra da çıkamaz. Sanayi İnkılabının Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri konusunu google da arattığınızda 1. sıra da sitemiz çıkmaktadır.

 5. Süper helal olsun Hem çalıntıda değil yalan atmayın adamların kendileri söylüyorlar kendimiz yaptık diye

 6. Harika olmuş hoca kolay sordu böhöhöyt

 7. İnek ögrenci

  Guzel bir site sayenizde ödevlerimi rahat yapıyorum

 8. Gerçekten yararlı oldu.Ödevimi rahatlıkla yaptım teşekkürler.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir