Tekeoğulları Beyliği Hakkında Kısa Bilgi

Tekeoğulları Beyliği Anadolu’da kurulan 2. Türk beyliklerindendir. Hamitoğulları Beyliğinin Antalya koludur. Antalya Yarımadasına günümüzde dahi Teke Yarımadası denir. Hem 9. sınıf tarih dersi 6. Ünitesi olan Türkiye Tarihi içeriğine UÇLARDA YAŞAM VE İKİNCİ TÜRK BEYLİKLERİ başlığı altında hemde 10. sınıf tarih dersi Beylikten Devlete ünitesi içeriğinde ANADOLU’DA SİYASİ BİRLİĞİ SAĞLAMA FAALİYETLERİ ve ANADOLU’DA SİYASİ BİRLİĞİN YENİDEN SAĞLANMASI başlığı altında yer almaktadır.

Tekeoğulları Beyliği (1280-1391)

Tekeoğulları Beyliğinin Kurucusu: Yunus Bey (Hamitoğulları’nın kurucuu Dündar Bey’in kardeşi)

Tekeoğulları Beyliğinin Başkenti: Teke

Tekeoğulları Beyliğinin Hakim Olduğu Şehirler: Antalya ve Korkuteli

Hamitoğlu Dündar Bey’in Antalya’yı fethi ile bu bölge kardeşi Yunus Bey tarafından yönetilmeye başladı. Dündar Bey’in İlhanlı Valisi Timurtaş ile girdiği mücadelede Yunus Bey’in oğlu Mahmut İlhanlıların tarafını tutarak Dündar Bey’in öldürülmesinde etken oldu.

Yıldırım döneminde Osmanlı’ya katılan beylik (1390) Ankara Savaşı sonrası tekrar kurulduysa da 1423’te tamamen Osmanlı egemenliğine girdi.

Tekeoğulları Mimari Eserleri: Yivli Minare


] }

Tavsiye Konular

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlı Seferleri İslam dünyasını hedef almıştır.Anadolu’da mücadeleye girişen ilk devlet, Türkiye Selçukluları olmuştur İçindekiler Haçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir