Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kuruluş Amacı Kısaca

İnkılap Tarihinin en önemli konularından biri Cemiyetler konusudur. Cemiyetler kendi için yararlı ve zararlı olmak üzere ikiye ayrılır. Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Milli (Yararlı) Cemiyetlerdendir. Aşağıdaki yazımızda Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile ilgili şu soruları cevaplamaya çalışacağız; Trakya Paşaeli cemiyeti kime karşı kuruldu? Trakya Paşaeli cemiyeti yararlı mı zararlı mı? Nerede kuruldu? Özellikleri nelerdir?

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

2 Aralık 1918 tarihinde Edirne’de Mehmet Talat Paşa tarafından kurulmuştur. Teşkilât-ı Mahsusa tarafından desteklenen milli mücadele yanlısı bölgesel kurutuluşu amaçlayan milli cemiyetlerdendir.

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kuruluş Amacı

Yunanlılara karşı kurulmuştur. Trakya’nın işgalini önlemeyi amaçlar. Müslüman nüfusa sahip çıkmak ve bölgede bir Türk Devleti kurmakta amaçları arasındadır.

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Faaliyetleri (Etkinlikleri)

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Edirne ve Lüleburgaz Kongrelerini düzenlemiştir. Trakya’nın tarih ve kültür olarak Türk olduğunu ispatlamaya çalışmıştır. Cemiyet Yeni Edirne ve Ahali gazetelerini çıkarmıştır.

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Önemi

İlk kurulan Milli (Yararlı) Cemiyettir. (Aslında ilk kurulan cemiyet 1 Aralık 1918’de kurulan İzmir Mudafai Hukuk-u Osmaniye Cemiyeti‘dir. Lakin bütün kaynaklarda Trakya Paşaeli Cemiyeti geçmektdir.)

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile ilgili yazımızı okudunuz. Milli (Yararlı) Cemiyelerin tamamı ile ilgili bilgi için tıklayınız.

 

Kaydet

Kaydet


Tavsiye Konular

Milli Mücadelenin Hazırlık Dönemi

Ermeni Hınçak Cemiyetinin Kuruluş Amacı

Milli mücadeleye zarar veren ama kuruluşu daha eskiye dayanan cemiyetlerden biri olan Ermeni Hınçak Cemiyetinin ...