Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kuruluş Amacı Kısaca

İnkılap Tarihinin en önemli konularından biri Cemiyetler konusudur. Cemiyetler kendi için yararlı ve zararlı olmak üzere ikiye ayrılır. Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Milli (Yararlı) Cemiyetlerdendir. Aşağıdaki yazımızda Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile ilgili şu soruları cevaplamaya çalışacağız; Trakya Paşaeli cemiyeti kime karşı kuruldu? Trakya Paşaeli cemiyeti yararlı mı zararlı mı? Nerede kuruldu? Özellikleri nelerdir?

İçindekiler

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

2 Aralık 1918 tarihinde Edirne’de Mehmet Talat Paşa tarafından kurulmuştur. Teşkilât-ı Mahsusa tarafından desteklenen milli mücadele yanlısı bölgesel kurutuluşu amaçlayan milli cemiyetlerdendir.

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kuruluş Amacı

Yunanlılara karşı kurulmuştur. Trakya’nın işgalini önlemeyi amaçlar. Müslüman nüfusa sahip çıkmak ve bölgede bir Türk Devleti kurmakta amaçları arasındadır.

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti(1)
Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Özet Kartı

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Faaliyetleri (Etkinlikleri)

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Edirne ve Lüleburgaz Kongrelerini düzenlemiştir. Trakya’nın tarih ve kültür olarak Türk olduğunu ispatlamaya çalışmıştır. Cemiyet Yeni Edirne ve Ahali gazetelerini çıkarmıştır.

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Önemi

İlk kurulan Milli (Yararlı) Cemiyettir. (Aslında ilk kurulan cemiyet 1 Aralık 1918’de kurulan İzmir Mudafai Hukuk-u Osmaniye Cemiyeti‘dir. Lakin bütün kaynaklarda Trakya Paşaeli Cemiyeti geçmektdir.)

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile ilgili yazımızı okudunuz. Milli (Yararlı) Cemiyelerin tamamı ile ilgili bilgi için tıklayınız.

Kaydet

Kaydet


] }

Tavsiye Konular

1.TBMM'nin Açılması, Özellikleri ve Faaliyetleri

1.TBMM’nin Açılması, Özellikleri ve Faaliyetleri

Bu yazımızda Temsil Heyeti kararıyla 1. TBMM’nin Açılması, 1. TBMM’nin Özellikleri ve Faaliyetlerine değineceğiz. Konu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir