Tuna Bulgar Devleti Konu Anlatımı

Lise 1 tarih dersi İlk Türk Devletleri ünitesi dahilinde bulunan DİĞER TÜRK DEVLETLERİ ve TOPLULUKLARI konusunun alt başlığı olan Bulgarlar konusunu öğrenebilmek için işe Büyük Bulgar Devleti ile başlamak gerekir. Büyük Bulgar Devleti konu anlatımını okumak için lütfen buraya tıklayınız. Ardından Tuna Bulgar Devleti ders notunu aşağıdan okuduktan sonra, en son buraya tıklayarak İtil Bulgar Devleti ders notunu okumayı unutmayınız.

Tuna Bulgar Devleti

643 yılında Büyük Bulgar Devleti Hazarlar tarafından yıkılınca Hazarlara bağlanmayı reddeden Bulgarların bir bölümü kuzeye göç ederken, bir bölümü da güneybatıya inerek, Balkanlarda Tuna Bulgar Devleti’ni kurdular (679). Batıya gelenler, Kobrat’ın küçük erkek çocuğu Asparuh komutasında yer alıyordu. Tuna Bulgar Devleti’ne bazen Birinci Bulgar İmparatorluğu’da denir.
Tuna Bulgarları, bir taraftan Avarlar ile bir taraftan da Bizans ile mücadele etmişlerdir. Tuna Bulgarları’na en parlak dönemini yaşatan hükümdarları Kurum Han (803-814) idi. Kurum Han giriştiği saldırılarla Avarlara da büyük darbeler vurmuştur. Onun vaktiyle büyük bir Bizans silahlı gücü yenilmiş, imparatorları da bu savaşta ölmüştü. Bulgarlar, onun döneminde İstanbul’u kuşatacak güce ulaşmıştı. Tuna Bulgarları 814 yılında İstanbul’u kuşattı.  Kuşatma sırasında Krum Han ölünce yerine oğlu Omurtag Han oldu.
Tuna Bulgarlar Devleti’nin sınırları içinde, yüklü miktarda Slâv nüfusu yaşamaktaydı. 200 seneye yakın Türklüklerini koruyan Bulgarlar, Boris Han döneminde Hristiyanlığı resmen kabul etmeleriyle (864) bu Slâv nüfus içinde asimile olmuşlardır. Bu alanda XIV. asırdan ardından , 5 yüz yıl Osmanlı Türkleri egemen olacaklardır.


] }

About Hasan BURAN

Tavsiye Konular

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

9. sınıf tarih dersi Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu konusu dahilinde bulunan İkili Teşkilat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? sorularını cevaplamaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir