Türk İnkılabının Genel Özellikleri

Türk İnkılabının Genel Özellikleri

a . Türk inkılabı diriliş ve yenilik hareketidir .
b . Ulusal bağımsızlık ve ulusal egemenlik mücadelesidir. Dışarıda işgal güçlerine, içeride padişah ve halifeye karşın beraber inşa edilmiş bir mücadeledir .
c . Türk milleti’ni Batı’ya, Batı kültürüne ve Batı anlayışına götüren radikal toplumsal bir değişikliktir .
d . Türk inkılabı, Ülkemiz’de Doğu kültürü mahaline Batı kültürünü kurmuş, çağdaş anlayışı getirmiş, ulusal şuuru ve halk ruhunu uyandırmıştır .
e . Türk İnkılabı, emel, hazırlanış ve uygulama istikametinden öbür inkılaplardan farklıdır. Sözgelişi Fransız İhtilal’ini hazır hale getiren fikirler, Fransız yazarlar aracılığıyla hazırlanırken Türk İnkılabı bir doktrin hareketini sonucu meydana gelmediği benzeri bir doktrine de ilişkili değildir .
f . Türk İnkılabı’nın olması gerektiği kadar teorik ve ideolojik hazırlığı yoktur. Tarihi gelişmeler bu hazırlığa süre bırakmamıştır.
g . 1789 Fransız ve 1917 Rus İnkılaplarından farklı olarak Türk inkılabı’nda inkılabın hazırlığını yapanlar, fikri bakımdan olgunlaştıranlar ve onu aksiyon kapsamında başarıya götürenler benzer kişilerdir. Türk İnkılabı’nda özgürlük öğesi daha çok öne çıkmıştır .
h . Türk İnkılabı sonucu olarak yepyeni bir hükümet meydana çıkmıştır .

Türk inkılabı , emperyalist güçlere karşın gelmenin olası meydana geldiğini dünyaya ilk defe ispatladı ve esir milletlere özgürlük yöntemini açtı . Bununla Beraber donmuş yaşamsal müesseselerin mantık bir davranışla değiştirilebileceğini de meydana koydu .


About admin

Tavsiye Konular

Türk İnkılabı-min

Meclis Hükümeti Sistemi Hakkında Bilgi

Meclis Hükümeti Sistemi Meclis Hükümeti Sistemi Nedir? Kurulacak olan hükümetin bütün üyelerinin (bakanların) meclis içinden ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir