Türk İnkılabının Genel Özellikleri

Bu yazımızda Türk İnkılabının genel özellikleri hakkında bilgi sahibi olurken 1789 Fransız ve 1917 Rus ihtilali ile de karşılaştırma imkanı bulacaksınız.

Türk İnkılabının Genel Özellikleri Maddeler Halinde

a . Türk inkılabı diriliş ve yenilik hareketidir .
b . Ulusal bağımsızlık ve ulusal egemenlik mücadelesidir. Dışarıda işgal güçlerine, içeride padişah ve halifeye karşın beraber inşa edilmiş bir mücadeledir.
c . Türk Milleti’ni Batı’ya, Batı kültürüne ve Batı anlayışına götüren radikal sosyal bir değişikliktir .
d . Türk inkılabı, Ülkemiz’de Doğu kültürü yerine Batı kültürünü kurmuş, çağdaş anlayışı getirmiş, ulusal şuuru ve ulus ruhunu uyandırmıştır .
e . Türk İnkılabı, emel, hazırlanış ve uygulama yönünden öbür inkılaplardan farklıdır. Sözgelişi Fransız İhtilal’inin zemini oluşturan fikirler, Fransız düşünürler tarafından hazırlanırken Türk İnkılabı bir doktrin hareketini sonucu meydana gelmediği gibi bir doktrine de ilişkili değildir .
f . Türk İnkılabı’nın yeteri kadar teorik ve ideolojik hazırlığı yoktur. Tarihi gelişmeler bu hazırlığa süre bırakmamıştır.
g . 1789 Fransız ve 1917 Rus İnkılaplarından farklı olarak Türk inkılabı’nda inkılabın hazırlığını yapanlar, fikri bakımdan olgunlaştıranlar ve onu aksiyon kapsamında başarıya götürenler aynı kişilerdir. Türk İnkılabı’nda bağımsızlık öğesi daha çok öne çıkmıştır .
h . Türk İnkılabı sonucu olarak yeni bir devlet meydana çıkmıştır .

Türk inkılabı , emperyalist güçlere karşın gelmenin mümkün olduğunu dünyaya ilk defe ispatladı ve esir milletlere özgürlük yolunu açtı. Bununla beraber donmuş toplumsal müesseselerin akılcı bir davranışla değiştirilebileceğini de ortaya koydu .


] }

About Hasan BURAN

Tavsiye Konular

Türk İnkılabı-min

Meclis Hükümeti Sistemi Hakkında Bilgi

Meclis Hükümeti Sisteminin Özellikleri İçindekiler Meclis Hükümeti Sistemi Nedir? Kurulacak olan hükümetin bütün üyelerinin (bakanların) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir