Türkiye Selçukluları ve Beylikler Döneminde Türk Denizciliği

İçindekiler

Türkiye Selçukluları ve Beylikler Döneminde Türk Denizciliği

Türkler Anadolu’ya gelinceye kadar deniz ile pek haşır-neşir olmamışlardır. Türkler de denizcilik Malazgirt Savaşından sonra Anadolu’ya yerleşmeleriyle başlamıştır.

Türkleri denizciliğe yönelten başlıca nedenler:
1- Anadolu’nun denizlerle çevrili olması.
2- Venedik, Ceneviz ve Papalık saldırılarına karşı Anadolu kıyılarının güvenliğini sağlamak.
3- Deniz ticaretnin kontrolünü ele geçirmek.

Beylikler Dönemi Türk Denizcliği

ÇAKA BEY: Bir süre Bizans’ın elinde esir kalmıştır. İzmir’i alarak bir beylik kurmuştur. İlk Türk denizcisi ve İlk Türk donanmasının kurucusudur.  Kurduğu donanma ile Midilli, Sakız, Sisam ve Rodos adalarını ele geçirmiştir. Bizans’ı ortadan kaldırmak için Balkanlardaki Peçenek Türkleri ve Anadolu Selçuklu devleti ile anlaştı. Bizans Devleti Çaka Bey’in bu planını fark ederek , Çaka Bey ile Anadolu Selçuklu Devleti Sultan’ı I. Kılıç aslan’ın arasını açarak onu öldürtmüştür.

Çaka Beyliği Hakkında Bilgi için tıklayınız.

Bir başka Çaka Beyliği özeti için tıklayınız.

Türkiye Selçukluları Döneminde Türk Denizciliği

Türkiye Selçukluları devrinde denizcilik Ebulkasım’ın Gemlik limanında bir tersane kurdurmasıyla başlamıştır. Ancak Bizans saldırısı sonucu tersane kurulamamıştır (1088). I.Gıyasettin devrinde, Samsun ve çevresi ile Antalya fethedildi. Tersaneler kuruldu. I.İzzettin döneminde Sinop alındı. I. Alaattin Keykubat zamanında Alanya alındı. Emir Çoban komutasında Kırım Yarımadasına ilk deniz aşırı sefer düzenlendi.

2. Beylikler Döneminde Denizcilik

Denizcilik alanında gelişen başlıca beylikler: Aydınoğulları (Umur Bey), Menteşeoğulları, Karesioğulları, Saruhanoğulları, Pervaneoğulları ve Candaroğulları.


] }

Tavsiye Konular

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlı Seferleri İslam dünyasını hedef almıştır.Anadolu’da mücadeleye girişen ilk devlet, Türkiye Selçukluları olmuştur İçindekiler Haçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir