Vietnam Savaşı Konu Anlatımı

İçindekiler

Vietnam Savaşı

Vietnam Savaşı’nın Sebebi Nedir?

1954 yılı temmuzunda Kamboçya, Laos, Kuzey ve Güney Vietnam müstakil birer devlet haline gelmişti.  Kuzey Vietnam Ho Chi Minh öncülüğündeki komünizm ile yönetiliyordu. Koministleri tehlike olarak gören AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ , 1954 yılından itibaren bölge ile yakından alakadar olmaya başladı.

Güney Vietnam ise, 1955 yılından itibaren AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile iyi ilişkiler kurdu. Güney Vietnam’ın komünist kontrolüne girmesini istemediğinden Güney Vietnam’a ekonomik ve askeri desteğin yapılması gerektiğini düşünen AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idaresi , bölgeye askeri profesyonel göndermeye başladı. 1960’da Amerika’nın Güney Vietnam’da 1.000 olan askeri danışman sayısı 1963 yılında 17.000’e erişti .

Vietnam Savaşı Başlıyor

ABD 1964’te Vietnam Savaşı’na fiilen girmiş, Ağustos 1964’te Amerikalı gemileri Kuzey Vietnam gemilerinin saldırısına uğramaya başlamıştır. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 1965’te Kuzey Vietnam’ı bombalamaya başladı. 1965’te Güney Vietnam’da 80.000 olan Amarikan savaş gücü 600.000 civarına çıkarıldı.

ABD Vietnem’da Batağa Saplanıyor

Vietnam Savaşı’nda meydana gelen ve her geçilen gün yükselen kayıplar Amerikan vatandaşlarının reaksiyonunu toplamaya ve çok büyük çalkantılara neden oldu. Amerikan halkı bu savaşın manasız olduğunu düşünüyordu.

1969 yılı ocak ayında yeni Amerikan başkanı Nixon göreve başladığında Vietnam’da 540.000 Amerikalı askeri yer alıyordu ve Amerikalıların kaybı tahmini 31.000 idi. Sulh müzakereleri 1973 senesinin başında bir neticeye ulaşabildi. 55.000 Amerikalı askerinin ölümüne neden olan Vietnam Savaşı 27 Ocak 1973’de Paris’te imza altına alınan antlaşma ile bitti .

Antlaşma ile 17. enlem Kuzey ve Güney Vietnam içinde hudut oluyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Vietnam’daki tüm askerini geriye çekiyordu. Güney Vietnam vatandaşının kendi kaderini kendisinin karar vermesine karışmayacağını duyuru etsede Kuzey Vietnam 2 yıl ardından Güneye saldırdı ve Nisan 1975’de tüm Vietnam’a hakim oldu.


] }

Tavsiye Konular

yumuşama dönemi ve sonrası

Camp David Antlaşmaları Kısaca

Camp David Antlaşmaları Sina Antlaşması’ndan sonra, ABD Başkanı Nixon Orta Doğu ülkelerini ziyaret etti ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir