Vietnam Savaşı ve Muhammed Ali Clay

Vietnam Savaşı ve Muhammed Ali Clay

Vietnam Savaşı’nda acımasızca çocuk, bayan, ihtiyar, genç demeden kişilerin katledilmesi bunun TV’lerde izlenmesi tüm yeryüzünde harp karşıtlığının yayılmasına neden olmuştur.

– Pek çok şarkıcı, yazar ve sporcu harp karşıtlığı içerisinde saf tutmuştur.

– Muhammed Ali Clay dünyanın gelmiş geçmiş en popüler boksorüdür. 1964’te Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olmuştur .

– Müslümanlığı benimsemiştir ve savaşp karşıtıdır. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idaresi onun müslümanlığı kabul etmesine ve savaş karşıtı olmasına reaksiyon olarak zorlukla Vietnam’a göndermeye kalkar.

– Muhammed Ali “Benim Vietkonglularla alıp veremediğim yok ve onlar beni hiç aşağılamadılar” der ve savaşa gitmeyeceğini belirtir.

– Muhammed Ali vatan haini ilan edilir ve şampiyonluğu elinden alınır. Hiçbir eyalette müsabaka yapmasına müsaade verilmez.

– Daha sonra halkoyu baskısıyla affedilir. Ali 1974’te Foreman’ı mağlup ederek yine şampiyon olur.


] }

About Hasan BURAN

Tavsiye Konular

yumuşama dönemi ve sonrası

Camp David Antlaşmaları Kısaca

Camp David Antlaşmaları Sina Antlaşması’ndan sonra, ABD Başkanı Nixon Orta Doğu ülkelerini ziyaret etti ve …

Bir Yorum

  1. Louisville’de insanlar hala pis zenci diye çağırılıp köpek muamelesi görüyorken ve en basit haklarından bile mahrumken benden üzerime bir üniforma geçirip 10000 mil ötedeki bir ülkede bomba atıp kurşun sıkmamı nasıl beklerler? Hayır 10000 mil öteye gidip beyaz köle efendilerinin beyaz olmayan başka bir millet üzerine baskı kurmalarına, onları öldürmelerine, evlerini yakmalarına yardımcı olmayacağım. Gün böyle kötü işlerin sona ermesinin günüdür. Böyle bir tavır içinde bulunmanın bana milyonlarca dolara mal olacağını söylediler. Ama daha önce de söyledim ve yine söylüyorum. Benim halkımın gerçek düşmanı burada, Amerika’da. Kendi özgürlüğü, kendi adaleti ve eşitlik için savaşan o insanları köleleştirmede kullanılan bir maşa olmayacağım. Dinimi, halkımı ve kendimi küçük düşüremem. Eğer bu savaşın benim 22 milyonluk halkıma özgürlük ve eşitlik getireceğini düşünseydim kendim gidip orduya katılırdım. Kendi inandığım değerler için direniyorum. Kaybedecek hiçbir şeyim yok. Beni hapse atacaklarmış, ne olmuş sanki? Zaten 400 yıldır hapisteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir