Yerleşik ve Konar-göçerler Arasındaki Savaşlar

9. sınıf tarih dersi Orta Çağ’da Ordu konusu dahilinde bulunan Yerleşik ve Konar-göçerler Arasındaki Savaşlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yerleşik toplumlar üretimde; konar-göçerler ise askeri alanda üstünlük kurmuştur. Hayvancılık ile geçinen göçebeler (konar-göçerler) ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalıyorlardı. Bu durum göçebelerin yerleşiklerle ticaret yapmasına ya da yerleşik toplumların mallarına sahip olabilmek için onlarla savaşmalarına sebep olmuştur.

Mızrak ve Kalkan

Göçebeler dışa açık ve savaşçı, yerleşikler dışa kapalı ve barışçıdır.

Konar-göçer ve yerleşikler arasında yapılan savaşları genelde konar-göçerler kazanmıştır. Zira yaşam şekilleri ve toplum yapıları askeri düzene çok uygundur. Konar-göçerler savaşı kaybetse bile seri bir şekilde kaçabilmekte birkeç tutsak ve sürü bırakarak kurtulabilmekteydi.

Yerleşikler ise savaş kaybettiklerinde konar-göçerler gibi kaçamamışlardır. Topraklarını ve evlerini bırakamadıklarından kalıp vergi ödemeyi tercih etmişlerdir.

Konar-Göçer Ordusunun Özellikleri

  • Hafif silahlıdır. (Ok, kılıç, kalkan vb.)
  • Süvaridir. (Atlı asker)
  • Dayanıklı, disiplinli, uyumlu ve süreklidir.
  • Gerekirse kadınlarda savaşır.
  • Kale kuşatmalarında zorlanırlar. (Kuşatma araçları olmadığından)

Tavsiye Konular

Coğrafi Ad Olarak Türkiye

coğrafi ad olarak türkiye hangi kaynaklarda ve hangi bölgeler için kullanılmıştır türkiye coğrafi bir ad olarak hangi bölgeler için kullanılmıştır

Bir Yorum

  1. teşekkürler
    işime çok yaradı:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir