17. yüzyılda Avrupa’nın Genel Durumu Ders Notu

Arayış Yılları Tarih 2 dersinin 3. ünitesidir. Bu ünitenin ilk konusu olan XVII. YÜZYILDA ASYA VE AVRUPA konusunun alt başlığı olan XVII. YÜZYILDA AVRUPA, ASYA VE OSMANLI DEVLETİ’NİN DURUMU konusu dahilinde ki 17. yüzyılda Avrupa’nın Genel Durumu konu anlatımını aşağıdan okuyabilirsiniz.

17. yüzyılda Avrupa’nın Genel Durumu

17. asırda Avrupa’da salt monarşik yönetimler daha da güçlenmiştir. Haçlı Seferleri‘nden ardından devamlı güç kaybeden derebeylik, Almanya haricinde tesirini yitirmiştir. Bilhassa İngiltere ve Fransa’da krallar güçlerini daha da artırarak yönetimde tek hakim güç haline gelmişlerdir.

Coğrafi Keşifler, Avrupalıların daha da zenginleşmesini sağlamıştır. Avrupa devletleri dünyanın meçhul ve tanınmayan yerlerini keşfederek buraları bizzat menfaatleri doğrultusunda kullanmaya başlamışlardır .

Bu durum Avrupa devletleri aralarında sömürge rekabetine de sebep olmuştur. İspanya ve Portekiz ile başlayan sömürge yarışına İngiltere ve Fransa, 2 güçlü rakip olarak katılmış, onların ardından Hollanda takip etmiştir .

Avrupalılar, Coğrafi Keşifleri gerçekleştirerek ticari alanda Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı olmaktan kurtulmaya çalıştılar. Osmanlı Devleti’nin elindeki İpek ve Baharat yollarına alternatif yepyeni ticaret yöntemleri oluşturma ve uluslararası ticarette laf sahibi olma Avrupa devletlerinin temel politikalarından biri haline geldi. Uzak Doğu ve Hindistan ile Atlas Okyanusu limanlarına egemen olma talebi sık sık Avrupalı devletler arasında savaşlara ne sebeple olmuştur (Otuz Yıl Savaşları ).


] }

About Hasan BURAN

Tavsiye Konular

Kutsal İttifak Nedir? Kutsal İttifak Devletleri Hangileridir?

Kutsal İttifak Nedir? Kutsal İttifak Devletleri Hangileridir?

11. Sınıf tarih dersinde çok sık sorulan “Kutsal İttifak nedir?” sorusuna verilecek olana en kısa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir