9. Sınıf Tarih Dersi Biryay Yayınları Sayfa 203 Cevapları

Biryay Yayınları 9. Sınıf Tarih Dersi Sayfa 203 cevaplarını aşağıdan takip edebilirsiniz. (Bu cümle kaynak belirtmek koşulu ile tüm siteler için geçerlidir. Yazdığımız cevaplar özgün olduğundan başka sitelerde yayınlandığında fark edilmektedir. Alıntı ile çalıntı arasında ki farka dikkat edelim.) Sorular 2007 yılından bu yana yayın yapan tarihportali.net tarafından cevaplanmaktadır.

8. Etkinlik: KERVANSARAYLAR

Milletlerarası ticaret kervanlarının güvenliğinin sağlanması için Selçuklu Devleti’nin kurduğu teşkilat, ekonomik olduğu kadar sosyal ve medeni yönleri ile de çok büyük öneme sahipti. İnsanların her türlü ihtiyacı düşünülerek yapılan kervansaraylarda yolcular hayvanlarıyla birlikte üç gün ücretsiz kalabiliyorlardı. Fakir ve kimsesizlere her türlü yardım yapılıyordu. Bu yapılar kale gibi sağlam duvarları ve demir kapıları ile değerli eşyalar taşıyan kervancılara güvenli bir sığınak görevini de görüyordu.

Selçuklu kervansaraylarının sosyal ve ticari önemi hakkında neler söylenebilir?

Kervansarayların Sosyal Önemi: Fakir ve kimsesizlere destek verilerek sosyal devlet anlayışı yerine getiriliyordu.

Kervansarayların Ticari Önemi: Tüccarların barınmaları ve güvenlikleri sağlanarak, Anadolu tüccarlar açısından cazibe merkezi haline getirilmiş böylece ülke daha da zenginleşmiştir.


] }

Tavsiye Konular

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlı Seferleri İslam dünyasını hedef almıştır.Anadolu’da mücadeleye girişen ilk devlet, Türkiye Selçukluları olmuştur İçindekiler Haçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir