9. Sınıf Tarih Dersi Ekoyay Yayınları Sayfa 164 Cevapları

9. Sınıf Tarih Dersi Ekoyay Yayınları Sayfa 164 Cevapları

TUĞRUL BEY’İN VERDİĞİ DERS
Tuğrul Bey kurultayda yaptığı konuşmada, Türklerin yönetim anlayışı gereği kurdukları devlet üzerinde Selçuklu ailesinden gelen herkesin hakkı bulunduğunu belirtti. Aralarındaki dayanışmanın ve birliğin korunmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Daha sonra da  yanında taşıdığı oklardan birini kardeşlerinden birine vererek kırmasını istedi. Kardeşi, aldığı oku kolayca kırdı. Tuğrul Bey ok sayısını önce ikiye, sonra üçe çıkararak aynı işlemi birkaç defa tekrarlattı. Sayı arttıkça oklar daha zor kırılıyordu. Bunun üzerine Tuğrul Bey, bu örnekten alınması gereken dersi şu sözlerle ifade etti:
“İşte biz bu oklar gibiyiz. Eğer birbirimizden ayrılacak olursak tek tek kolayca kırılırız. Düşman bir hamlede hakkımızdan gelebilir. Fakat birlikte kuvvetli oluruz. Hem düşman bize saldırmaya cesaret edemez hem de saldırdığı takdirde kolayca yenemeyeceği gibi karşımızda da bozguna uğrar.”

Yukarıdaki metinde anlatılmak istenen düşünce nedir? Bu düşünce hangi atasözleri ile özetlenebilir? Açıklayınız

Adam adama gerek olmasa her biri bir dağ başında olurdu.

Yalnız taş duvar olmaz.

Birlikten kuvvet doğar.

Bir elin nesi var iki elin sesi var.

Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz.

Yalnız öküz, çifte (boyunduruğa) koşulmaz.

Nerde birlik, orda dirlik.

Tuğrul Bey’e Abbasi halifesinin unvanlar vermesini Büyük Selçuklu Devleti’nin siyasi ve askerî gücü bakımından değerlendiriniz.

Bu olayla birlikte Büyük Selçukluu Devleti İslma dünyasının hem askeri, hemde siyasi açıdan en güçlü devleti olmuştur. Bundan böyle İslam dünyasının siyasi gücünü Selçuklular temsil etmeye başlamıştr.


] }

Tavsiye Konular

Büyük Selçuklu Ordusu

Büyük Selçuklu Ordusu

Bu yazımızda Büyük Selçuklu Devleti’nin ordusunu oluşturan bölümler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Büyük Selçuklu Ordusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir