9. Sınıf Tarih Dersi Ekoyay Yayınları Sayfa 52 Cevapları

Anadolu’da yukarıda bahsedilenlerin dışında Türkiye’nin tarih öncesi devirlerini aydınlatan başka hangi merkezler vardır? Araştırınız.

ÇAYÖNÜ: Diyarbakır Ergani yakınlarındadır. Çayönü Türkiye ve Güneydoğu Avrupa’da Yenitaş Devrinde kurulan ilk köy yeridir. Türkiye’de ilk tarım yapılan yerdir. Buğday yetiştirilmiş, öğütülmüş ve hayvan gücünden yararlandırılmıştır.

Göbeklitepe: Şanlıurfa’ya 22 km uzaklıktadır. Yerleşim yoktur. Dünyanın bilinen en eski kült alanıdır.

Aşıklı Höyük: Aksaray il merkezinin 25 km doğusundadır. Aşıklılılar kirecin yakılması ve söndürülmesi işlemini gerçekleştirmiştir. Aşıklılılar, ilk cerrahi müdahale ile birlikte de anılırlar. Yaklaşık 20-25 yaşlarında ölmüş olduğu saptanan bir Aşıklı kadınının kafatasında saptanan delik, bilinen ilk trepanasyon uygulamasıdır. Söz konusu müdahale esnasında kadının yaşamakta olduğu, operasyon sonrasında açılan deliğin çevresindeki hücrelerin kendini yenilemeye başladığı tespit edilmiş ve bu tespit kadının ameliyattan sonra bir hafta kadar daha yaşamış olabileceği şeklinde yorumlanmıştır.


] }

Tavsiye Konular

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde başlıklı yazımızda Roma İmparatorluğunun siyasi tarihi, sanatı, dini, dünya medeniyetine katkıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir