Afganistan’ın SSCB Tarafından İşgali Konu Anlatımı

Afganistan’ın SSCB Tarafından İşgali

Afganlılar, İngilizlerle mücadele ederek 1919’da ba­ğımsız bir krallık kurmuştu. Krallık 1973’te yıkılarak cumhuriyet kuruldu. Yönetim diktatörlüğe dönüş­meye başlarken, sosyal-siyasal-ekonomik sorunlar arttı. 1978’de SSCB ile “Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Antlaşması” imzalandı. 1978 sonunda SSCB yanlısı yönetime karşı halk direnişi başladı. Yönetim

SSCB’den yardım istedi. Rusya’dan çok sayıda uz­man ve asker geldi.

Olaylar şiddetlenince 27 Aralık 1979’da Ruslar ek kuvvetlerle Afganistan’ı işgal etti.

SSCB bu işgalle Orta Doğu petrollerine daha yakın hale gelmiş ve Basra Körfezi’ne de yakınlaşmıştır. Çin ve Pakistan durumu BM’ye taşıdı. AB’de, SSCB ile yapılan SALT-II Antlaşmasını onaylamazken, Afgan mücahitlere yardıma başladı. SSCB ve Afgan hükü­met kuvvetleri Afgan mücahitleri direnişi bitiremedi. Üç milyon Afganlı mülteci Pakistan’a sığındı, Pakistan ve Suudi Arabistan’ın çabasıyla İslamabad’da olağa­nüstü İslam Konferansı toplandıysa da sonuç alına­madı.

1982’de sorunu çözmek üzere BM yönetiminde Afga­nistan, Pakistan, ABD ve SSCB’nin katılımıyla görüş­meler başladı. 14 Nisan 1988’de Cenevre’de yapılan antlaşmayla sorun çözümlendi. SSCB 1989’da tüm güçlerini geri çekti. Mücahitler birleşerek bir hükümet kurdu. Ancak iktidar için iç savaş yaşanmaya başlan­dı.


] }

Tavsiye Konular

yumuşama dönemi ve sonrası

Camp David Antlaşmaları Kısaca

Camp David Antlaşmaları Sina Antlaşması’ndan sonra, ABD Başkanı Nixon Orta Doğu ülkelerini ziyaret etti ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir