Aynalıkavak Tenkihnamesi Kısa Bilgi

Osmanlı Devleti ile Rusya arasında 21 Mart 1779 senesinde imzalanan ve Kırım’ın bağımsızlığının onaylandığı antlaşma.

Tenkihname Nedir? Eskiyi kabul ederek yeniden düzenleme anlamına gelir.

1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı sonrası imzalana Küçük Kaynarca Antlaşması’yla (21 Temmuz 1774) Kırım bağımsız bir devlet haline gelmişti. Bu durum hem Rusya hem de Osmanlı tarafından onaylanmıştı.

Avrupa ülkelerinin Kuzey Amerika’daki savaşlarla ilgilenmesi, II. Katerina’ya Kırım’ı işgal etme imkanı vermiş, bunun üzerine Kırım Han’ı Devlet Giray Osmanlılara sığındı. Mahaline Rus yanlısı Şahin Giray’ın geçmesiyle Tatarlar ayaklandı. Ayaklanmayı detekleyen Osmanlılar, Selim Giray ve taraftarlarını Kırım’a sevk ettiler. Rusların ayaklanmayı bastırması üzerine Osmanlılar Rusya’nın Kırım’dan çekilmesini istemiş, böylelikle İngiltere ve Fransa’nın arabuluculuğu ile Osmanlı ve Rus delegelerinin biraraya gelmesiyle İstanbul’daki Aynalıkavak Kasrı’nda yeni antlaşma imza edildi. Bu antlaşmayla; Osmanlı Devleti, Şahin Giray’ın hanlığını tanıyacak ancak sonraki hanların seçiminde padişahın halife olarak onayı alınacaktı. Akdeniz ve Karadeniz’de Fransızlarla İngilizlere bilinen ticari hukuk Rusya’ya da tanınacak, Kırım’daki Rus kuvvetleri geriye çekilecekti.

Bu antlaşma ile Kırım’ın bağımsızlığı yine onaylanmış oldu.


] }

Tavsiye Konular

XVIII

Dakya Projesi Hakkında Kısa Bilgi

Dakya Projesi Hakkında Kısa Bilgi Osmanlı topraklarını paylaşmak üzere Rusya ve Avusturya tarafından hazırlanan projedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir