Bizans İmparatorluğu Hakkında Kısa Bilgi

9. Sınıf tarih dersi 2. ünitesi olan Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar kapsamında yer alan Bizans İmparatorluğu konu anlatımını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Bizans İmparatorluğu

Bizans, Roma imparatorluğu’nun ikiye ayrılmasından ardından, Merkezi İstanbul olan Doğu bölümünün isimidir. Bizans İmparatorluğu’nda 12 sülale başa geçti. İmparator Justinianos (Jüstinyen) vaktiyle Akdeniz, Bizans gölü hâline geldi. İstanbul’daki Ayasofya Kilisesi’nin inşa edilmesi, Akdeniz’in Bizans filosuna açılması, Roma hukukunun ihyası onun mühim hizmetleridir. Bilhassa Türklerin Anadolu’ya geldiği XI. asırın ardından süratle toprak kaybederek küçülen Bizans imparatorluğu’na 1453 senesinde Fatih Sultan Mehmet son verdi. Bu döneme ilişkin en mühim merkez İstanbul’dur. İstanbul’da bulunan Bizans eserlerinin en önemlileri Ayasofya ile Aya irini , Hora Sergios (Kariye Camii) ve Baküs kiliseleri ile Binbirdirek ve Yerebatan Sarnıçları’dır.


] }

Tavsiye Konular

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde başlıklı yazımızda Roma İmparatorluğunun siyasi tarihi, sanatı, dini, dünya medeniyetine katkıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir