Hendek Savaşı Kısaca Özet

Hendek Savaşı (627)

Mekkeliler Uhud Savaşı’nı kazanmalarına rağmen istedikleri sonuca ulaşamadılar. Çünkü İslâmiyet yayılmaya devam ediyordu ve Mekkeliler bunu engelleyememiştir. Müslümanların ticaret yollarını kontrol etmeleri Yahudileri Medine’den çıkarmaları, Yahudilerle Mekkelileri birbirine yakınlaştırmıştır. Yahudilerin Mekkelilere maddi destek vererek kışkırtması ve Mekkelilerin Müslümanların gelişmesini durdurmak istemesi Hendek Savaşına neden olmuştur.

Yahudilerin desteğiyle Mekkeliler 10.000 kişilik bir ordu kurmaları üzerine Hz. Muhammed Medine’yi savunmaya karar verdi. Bu sırada yeni Müslüman olan İranlı Selman-ı Farisi’nin önerisiyle Medine çevresine hendekler kazıldı. Mekkeliler ilk defa gördükleri bu savunma sistemi karşısında şaşkınlığa uğrayıp geri çekilmek zorunda kaldılar.

Hendek Savaşı sonucunda;

  • Mekkeliler, Müslümanların kuvvetlerinin arttığını ve mağlup edemeyeceklerini kabullendiler.
  • Mekkelilerin mağlup olmasıyla etraftaki kabileler arasında İslâmiyet’in yayılması hızlanmıştır.
  • Beni Kureyza Yahudileri Medine’den çıkarılarak içeride Müslümanlara gelebilecek tehditler ortadan kalkmıştır. Böylece, Medine tamamen Müslümanların denetimine geçmiştir.
  • Hendek Savaşı Müslümanların son savunma savaşı oldu. Bu savaştan sonra Mekkeliler savunmaya çekilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Emeviler Dönemi Kısa Bilgi başlıklı makalemizde Emevi devleti özet, Emeviler Dönemi ve Emevilerin Yıkılış sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Tavsiye Konular

İslam Medeniyetinin Doğuşu Test Soruları Cevaplı

İslam Medeniyetinin Doğuşu Test Soruları Cevaplı

Test Adıİslam Medeniyetinin Doğuşu Test Soruları CevaplıTest TürüTest (Çoktan seçmeli)Soru Sayısı14Tavsiye olunan süre22 dakika İslam …

2 Yorumlar

  1. Valla beğendim
    😃😃

  2. elinize saglık mükemmel olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir