Hititlerde Yazı, Dil ve Edebiyat

İçindekiler

Hititlerde Yazı, Dil ve Edebiyat

Hititlerden kalan en önemli eser anal adı verilen yıllıklardır. Hititler anallarla (yıllıklar)Anadolu’da tarih yazıcılığını başlatmışlardır. Bir yılda gerçekleşen olayların yazılmasıyla meydana getirilen bu yıllıklarda tanrıya hesap verme duygusu hâkimdir. Bundan dolayı olaylar doğru olarak yazılmıştır. Hitit yıllıkları Mezopotamya’da olduğu gibi, hükümdarları övecek şekilde değildir. Kral tarafından yazdırılan anallarda, kralların başarıları kadar, yenilgilerinde yazılmasından çekinilmemiştir.

UYARI

Hitit yıllıklarında kralların, zaferleri kadar yenilgilerinin de yıllıklara yazdırılması tarafsız bir tarih anlayışına sahip olduklarını göstermektedir. Bu yıllıklar, İlk Çağ Anadolu tarihinin aydınlanmasında önemli rol oynamıştır. Anallar herhangi bir araştırma sonucunda metotlu bir şekilde hazırlanmamıştır. Bu nedenle günümüzün araştırmacıları, Hititlerden daha sonraki dönemlerde eser veren Herodotos’u tarih biliminin öncüsü kabul etmişlerdir. Çünkü Herodotos, eserlerini araştırarak ve yansız olmaya çalışarak hazırlamıştır.

 


] }

Tavsiye Konular

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde

Roma Medeniyetinin Özellikleri Maddeler Halinde başlıklı yazımızda Roma İmparatorluğunun siyasi tarihi, sanatı, dini, dünya medeniyetine katkıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir