Karıştıran Savaşı (Uğraşdere / Uğraşköy Muharebesi)

karıştıran savaşının sebebi ve sonucu
Karıştıran Savaşı

Baba-oğul arasında gerçekleşen taht mücadelesi; Karıştıran Savaşı (Uğraşdere Muharebesi) Yavuz Sultan Selim‘e taht yolunu açan savaştır.

Karıştıran Savaşı’nın Tarihi3 Ağustos 1511
Kimler arasında olmuştur?II. Bayezid X Şehzade Selim
Karıştıran Savaşı nerede gerçekleşti?Çorlu yakınlarında Uğraşdere mevkisinde

Karıştıran Savaşı Öncesi Gelişmeler ve Savaşın Sebebi

II. Bayezid’in şehzadelerinden Ahmet Amasya’da, Korkut Manisa’da, Şehenşah Konya’da, Selim ise Trabzon sancakbeyi idi.

Şehzade Ahmet neredeyse veliaht şehzade konumundaydı. Babası II. Bayezid tarafından tercih ediliyordu.

Şehzadeler arasında en dezavantajlı olan Selim idi. Babasının ani bir şekilde ölmesi durumunda tahta yetişmesi mümkün değildi.

Durumun farkında olan Şehzade Selim, 14 yaşına gelen şehzadesi Süleyman’ın Bolu sancağına atanmasını sağladı. Amasya’da bulunan Şehzade Ahmet, Amasya-İstanbul yolunda bulunan Bolu’nun Şehzade Süleyman‘ın kontrolünde olmasından rahatsız oldu.

Şehzade Ahmet’in müdahalesiyle Şehzade Süleyman Bolu sancağından alınınca Şehzada Selim oğlu için Kefe sancağını talep etti. Böylece kayınbabası Kırım Hanı Mengli Giray’ın desteğini daha rahat alabilecekti.

1511 yılında Şehzade Selim Kırım üzerinden Rumeli’ye geçerek kendisine Rumeli’de sancakbeyliği istedi. Gelen baskılar üzerine Şehzade Selim’e Semendire ve Vidin sancakbeyliği verildi.

Temmuz ayında Edirne üzerinde Çorlu’ya gelen Şehzade Selim Uğraşdere mevkiinde babası ile yaptığı Karıştıran Savaşı‘nı kaybetti.

Savaş Sonrası Gelişmeler

Savaş sonrası olabilecekleri önceden kestiren Şehzade Selim, Karadeniz kıyısnda kendisini bekleyen gemiler ile Kefe’ye kaçtı.

Bu olaylar sonrası II. Bayezid, Şehzade Ahmet’i İstanbul’a davet edince yeniçeriler ayaklandı ve şehre giremeyen Şehzade Ahmet, Konya’ya geçerek padişahlığını ilan etti.

Bu esnada Şehzade Korkut’un İstanbul’a gelmesi, Tokat ve çevresinde çıkan ayaklanmalar ile iş daha da karıştı. Kapıkulları da isyan edince padişah Şehzade Selim’i İstanbul’a çağırmak zorunda kaldı.

Yeniçerilerin desteği ile 24 Nisan 1512’de Yavuz Sultan Selim tahta geçti.

Sonuç

Karıştıran Savaşı’nı kaybeden Şehzade Selim, Yeniçeri desteği ile tahtı kazanmıştır.

Sultan II. Bayezid ise yeniçeri desteği ile çıktığı tahttan yine yeniçeri muhalefeti ile indirildi. Dimetoka’da yaşamak isteyen II. Bayezid, yolda Hakk’ın rahmetine kavuştu.


] }

Tavsiye Konular

Preveze Deniz Zaferi Haritası

Preveze Deniz Savaşı Sebepleri, Sonuçları ve Önemi

Preveze Deniz Savaşı 1538 yılında Osmanlı donanması ile Haçlı donanması arasında gerçekleşmiş ve kesin Osmanlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir