Mustafa Kemal’in Katıldığı Kongreler Hangileridir?

Milli mücadelenin hazırlık aşamasında pek çok kongre yapıldı. Bu kongrelerden Mustafa Kemal’in katıldığı kongreler kronolojik sırasıyla; Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi, Afyon Kongresi ve Pozantı Kongresi’dir. Atatürk katıldığı bu kongrelerin tamamının başkanlığını yapmıştır.

Mustafa Kemal'in Katıldığı Kongreler sırasıyla kodlama
Mustafa Kemal’in Katıldığı Kongreler Kodlaması KPSS

Genellikle KPSS hazırlığı yapanlar tarafından sorulan bu soru “ESAP” kodlaması & şifresi ile hatırlanabilir. Mustafa Kemal katıldığı kongreler vasıtasıyla HESAPı görecektır. 🙂 Dikkatini çektiyse bu kodlama aynı zamanda kronolojik sıralamaya da uygundur.

BİR KODLAMA DAHA: Misakı Milli Kararları Kodlaması KARABORSA

İnkılap Tarihi Şifreleri

En sonda bulunan sorular ile konuyu öğrenme düzeyini test edebilirsin 🙂

Mustafa Kemal’in Katıldığı Kongreler Kısaca

  • Erzurum Kongresi: Yararlı cemiyetlerden Doğu Anadolu ve Trabzon Cemiyetlerinin tarafından bölgesel amaçlarla toplanan, ulusal kararlar alan Mustafa Kemal’in başkanlığını yaptığı kongredir. (4 Ağustos 1919) Mustafa Kemal’in sivil olarak katıldığı ilk kongre olması bakımından da önemlidir.
  • Sivas Kongresi: Mustafa Kemal’in başlangıçta ciddi bir muhalefet ile karşılaştığı ama sonrasında istediği kararları aldırdı kongredir. (4-11 Eylül 1919) Bu kongrede bütün milli cemiyetler Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti adı altında tek çatıda toplanmıştır.
  • Afyon Kongresi: 2 Ağustos 1920’de toplanan ve Mustafa Kemal’in başkanlığını yaptığı kongrede Batı Anadolu’da ki tüm mili mücadele örgütleri birleştirilerek Ankara’ya bağlanmıştır. (Kongreye Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü’de katılmıştır.) Afyonkarahisar Kongresi Batı Anadolu’da düzenlenen son kongredir.
  • Pozantı Kongresi: 5 Ağustos 1920’de Mustafa Kemal ve Fevzi Çakmak’ın katılımıyla toplanmıştır. Adana vilayet merkezi Pozantı’ya taşınmıştır. Pozantı Kongresi milli mücadele döneminin son kongresidir.

Milli Mücadele Dönemi Genelgeler ve Kongreler Özet konumuzada göz atmak isteyebilirsin.


Sıkça Sorulan Sorular

Mustafa Kemal'in katıldığı ilk kongre Erzurum'da toplanmıştır.

Balıkesir, Alaşehir, Nazilli, Edirne, Lüleburgaz, Trabzon Kongreleri ile Kars İslam Şurasına katılmamıştır.

Milli mücadele döneminin ilk kongresi Kars İslam Şurası'dır.

Pozantı Kongresi'dir.

Mustafa Kemal'in bizzat düzenlediği tek kongre Sivas Kongresi'dir. Amasya Genelgesi ile toplanacağı belirtilmiştir. Diğer kongrelere sonradan dahil olmuştur.

Mustafa Kemal, Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü katılmıştır.

Afyon Kongresi

Tavsiye Konular

1.TBMM'nin Açılması, Özellikleri ve Faaliyetleri

1.TBMM’nin Açılması, Özellikleri ve Faaliyetleri

Bu yazımızda Temsil Heyeti kararıyla 1. TBMM’nin Açılması, 1. TBMM’nin Özellikleri ve Faaliyetlerine değineceğiz. Konu …

Bir Yorum

  1. çok güzel bir blog olmuş kodlama sayesinde daha iyi aklımda kaldı ve ödevim için yararlı oldu çok teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir