Kırım’ın Rus Hakimiyetine Giriş Aşamaları

Kırım'ın Rus Hakimiyetine Giriş Aşamaları kronoloik sıra ile
Kırım’ın Rus Hakimiyetine giriş sürecinde ki antlaşmalar şifreleme

Fatih döneminde 1477’de Osmanlı egemenliğine giren Kırım’ın Rus hakimiyetine giriş aşamaları dolayısıya elimizden çıkışını bir kodlamadan yola çıkarak anlatmaya çalışacağız.

Kırım’ı KAYbettik dediğimizde ilk 3 harf Kırım’ın Rus egemenliğine giriş aşamalasında ki antlaşmaları sırasıyla (kronolojik) hatırlamamız mümkün. Bu şifre özellikle KPSS için ezber yapan arkadaşlarımızın işine yarayacaktır.

Osmanlı Hakimiyetinde Kırım

Fatih Sultan Mehmet döneminde 1477 yılında Gedik Ahmet Paşa tarafından feth edilen Kırım, ipek yolu ve Karadeniz’in Türk gölü haline getirilmesi açısından önemli idi.

Halkı Türk olan Kırım Osmanlı yönetiminde imtiyazlı eyaletlerdendi. Vergi vermeyen, Osmanlı ordusuna asker veren Kırım’ın yönetimide Giray ailesine aitti. 1524 yılına kadar kendi hanını belirlerken, bu tarihten itibaren han Osmanlı Devleti tarafından atanmaya başlanmıştır.

OKUMA TAVSİYESİ: Kırımın Fethinin Sebepleri ve Sonuçları

Kırım’ın Rus Hakimiyetine Giriş Süreci

Rusya’nın tarihsel emellerinden biri sıcak denizlere inmekti. Bu emelinde temeli Kırım üzerine kuruluydu. Özellikle 18. yüzyıldan itibaren Osmanlı üzerinde ki saldırılarını arttıran Rusya 1768-1774 Osmanlı Rus Savaşı sonrası emellerini gerçekleştirme yolunda büyük adımlar attı. Rusya bağımsız yap ve yut stratejisi uygulayacaktı.

Kırım’ın Rus hakimiyetine giriş aşamaları şöyle gerçekleşti;

  • Küçük Kaynarca Antlaşması: 1774 yılında imzalanan bu anlaşma ile Kırım Hanlığı bağımsız bir devlete dönüştü. Sadece dini bakımdan Osmanlı halifesine bağlı olacaktı. Böylece halkı Türk ve müslüman olan bir toprak ilk defa Osmanlı’dan ayrılıyordu.
  • Aynalıkavak Tenkihnamesi: 1783 yılında Kırım’ın hanını serbestçe seçmesi ve Şahin Giray‘ın (Rus yanlısı) Kırım Hanı olarak Osmanlı tarafından kabul edilmesi anlamına geliyordu.
  • Yaş Antlaşması: Ruslar 1783’de Kırım’ı işgal etti. Başlayana Osmanlı Rus savaşı kaybedilince bu antlaşma ile Osmanlı Kırım’ın Rusya’ya ait olduğunu kabullenmek zorunda kaldı.

OKUMA TAVSİYESİ: Yaş Antlaşmasının Maddeleri ve Önemileri ve Önemi

Kırım’ın Rus hakimiyetine girmesi ile 1441’de kurulan Kırım Hanlığı tarih sahnesinde silindi.

37 İnkılap Tarihi Şifresi

Kendimizi Test Edelim?

Bakalım konuyu ne kadar öğrendik. Sorulara tıkladığınızda altında cevapları gözükecektir. 🙂 Arzu ederseniz yorum yoluyla cevaplayabilir veya sizde soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Kırım İmtiyazlı (özel yönetimli) eyaletlerdendir.

Fatih Sultan Mehmet döneminde Gedik Ahmet Paşa tarafından Osmanlı hakimiyetine girmesi sağlanmıştır.

Rusya açısından Kırım sıcak denizlere (Karadeniz'e) inmek için bir kapıdır.

1768-1774 Osmanlı Rus Savaşı sonrası Rusya ile imzalanan 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile Kırım bağımsız olmuştur.

Osmanlı Devleti 1792 Yaş Antlaşması ile Kırım'ın Rusya'ya ait olduğunu kabul etmek zorunda kalmıştır.

Kırım'ın Rusya'nın elin egeçtiği antlaşmalar sırasıyla Küçük Kaynarca Antlaşması - Aynalıkavak Tenkihnamesi - Yaş Antlaşması'dır.

Tavsiye Konular

Ayastefanos Antlaşmasının Maddeleri ve Önemi

Ayastefanos Antlaşmasının Maddeleri ve Önemi

Ayastefanos Antlaşmasının tarihi nedir? nerede imzalandı? hangi padişah döneminde imzalandı? kimler arasında imzalandı? maddeleri ve önemi hakkında bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir