Locarno Antlaşması (1925) KPSS

Locarno Antlaşması, 1925 yılında ağırlıklı olarak Fransa ile Almanya arasında ki sorunların çözülmeye çalışıldığı antlaşmadır. Adını imzalandığı İsviçre’nin Locarno şehrinden almaktadır.

Locarno Paktı KPSS’de soru değeri taşımaktadır.

Locarno Antlaşması Bilgi Kartı
Locarno Antlaşması

İçindekiler

Locarno Antlaşması’nın Sebebi – Amacı

1. Dünya Savaşı sona erdiğinde Almaya galip devletlerle Versay Antlaşması’nı imzalamıştı. Bu antlaşmaya göre 1871’de Fransa’dan aldığı Alsas-Loren’i Fransa’ya geri vermek durumunda kalmıştı. Versay Anlaşması’nın kısıtlamalarından memnun olmayan Fransa, Almanya’nın Alsas-Loren’e karşı bir hamle yapma ihtimalinden rahatsızdı. Almanya’nın sınırlarına saygı duyması üzerine bir beklenti içindeydi.

Almanya ise Versay Antlaşması sonrası ekonomik sıkıntılarla uğraşıyordu. Versay’ın özellikle tamirat ve tazminat maddeleri Almanya’nın ekonomisinin belini büküyordu. Almanya ekonomik açıdan ferahlamak için Fransa ile iyi ilişkiler kurmak istiyordu.

İki devletin bu beklentileri neticesinde İsviçre’nin Locarno kentinde 5 Ekim 1925’te bir konferans toplandı. Konferensa katılan devletler; Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Belçika, Polonya ve Çekoslovakya’dır.

Türkiye Locarno Paktı’na ne zaman katıldı? Hiçbir zaman 🙂 Türkiye Locarno Antlaşması’nda taraf değildir.

Locarno Antlaşması’nın Maddeleri – Önemi

Antlaşma 1 Aralık 1925’te Londra’da imzalanmıştır. Antlaşmaya göre;

  • Almanya, Fransa ve Belçika sınırlarının kesin ve sürekli olduğunu kabul etmiştir.
  • Bu konuda bir anlaşmazlık çıkması halinde kuvvete başvurulmaması ve sorunun Milletler Cemiyeti‘ne götürmesi hususunda da mutabık kalınmıştır.
  • Antlaşmanın Almanya’nın Milletler Cemiyeti’ne üye olduğunda yürürlüğe girmesi kabul edilmiştir.

Bu antlaşma neticesinde; Almanya 1. Dünya Savaşı sonrası maruz kaldığı dışlanmışlıktan kurtulmuştur. (Milletler Cemiyeti’ne üye oldu.) Almanya bu antlaşma ile batı sınırlarının değişmezliğini kabul etmiş, ancak aynı güvenceyi doğu sınırları için vermemiştir.

ANTLAŞMANIN TAM METNİ: https://treaties.un.org/doc/Publication/UNTS/Volume%2054/volume-I-1292-English.pdf


] }

Tavsiye Konular

Rusların Orta Asya’yı İstilası ve Asimile Politikası

Rusların Orta Asya’yı İstilası ve Asimile Politikası

Rusların Orta Asya’yı İstilası ve Asimile Politikası SSCB Yönetimindeki Türk Topluluklarının Durumu Sovyetlerin Asimile Politikasının Aşamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir