Paris Antlaşması’nın Avrupa Devletleri Açısından Önemi

Kırım Savaşı sonrası imzalanan Paris Antlaşması’nın Avrupa Devletleri Açısından Önemini sizler için derlemeye çalıştık.

İçindekiler

Paris Antlaşması’nın Avrupa Devletleri Açısından Önemi

Kırım Savaşı esnasında Avrupalı devletler çeşitli sebeplerle Osmanlı Devleti’ni desteklemişlerdi. Bizde bu durumu Kırım Savaşı Sırasında Avrupa Devletlerinin Tutumu ve Kırım Savaşı’nın Gelişimi başlıklı yazımızda incelemiştik. Şimdi ise Paris Antlaşması’nın Avrupa Devletleri Açısından Önemine göz atalım. Tabii bunun için Paris Antlaşması’nın Maddelerini bilmek gerekir.

Paris Antlaşması’nın İngiltere Açısından Önemi

Karadeniz’in tarafsız deniz haline gelmesi ve Osmanlı Devleti’nin yaşamaya devam etmesi, İngiltere’nin Akdeniz’de ki çıkarları açısından çok önemliydi. Böylece bir süreliğine daha olsa Rus tehdidinden çıkarlarını korumayı başardı.

Paris Antlaşması'nın Avrupa Devletleri Açısından Önemi

Paris Antlaşması’nın Fransa Açısından Önemi

Kutsal Yerler Meselesi ile nüfuz sahasına göz diken Rusya’yı engellemiş oldu. Ayrıca savaş öncesi kendisine karşı kurulmuş olan bloğuda parçalayarak, Avrupa siyasetinde güçlü hale geldi.

Paris Antlaşması’nın Piyemonte Açısından Önemi

Kırım Savaşı ve Paris Antlaşması’na katılan Sardunya (Piyemonte) İtalyan birliğini kurma düşüncesini, devletlerarası bir kuruluşta tanıtma ve savunma imkânına kavuştu. Böylece İtalyan birliği meselesini, Avrupa politikasının konuları arasına sokturma fırsatını elde etti.

Paris Antlaşması’nın Rusya Açısından Önemi

Rusya, Karadeniz’de ki donanmasını kaybedince , Osmanlı toprak bütünlüğü Avrupalı devletlerinde garantisi altına alınınca bir süreliğine Osmanlı üzerinde ki emellerinden vazgeçmek zorunda kaldı. Boş durmayan Rusya, Orta Asya’ya yöneldi.

Paris Antlaşması’nın Avrupa Devletleri Açısından Önemini okudunuz. Osmanlı açısından önemini okumak için lütfen tıklayınız.


] }

Tavsiye Konular

Kanuni Esasinin Maddeleri

Kanuni Esasinin Maddeleri

1876 Anayasası yani Kanuni Esasini Maddeleri aşağıdaki konumuzda sadeleştirilmiş ve kısaltılmış olarak yazılmıştır. Kanuni Esasinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir