Şark Meselesi Konu Anlatımı

Diğer adı Doğu Sorunu olan Şark Meselesi Konu Anlatımı www.tarihportali.net tarafından hazırlanmıştır.

  • Şark Meselesi kavramı ilk defa Viyana Kongresinde kullanılmıştır. (1815)
  • Avrupa devletlerinin XIX. yüzyıl ve sonrasında Osmanlı Devleti’ne karşı yürütecekleri siyaseti ifade eden bir kavramdır.
  • Asıl amaç Türkleri Balkanlardan ve Anadolu’dan çıkarmaktır.
  • Şark Meselesi’nin iki aşaması vardır:

1. Aşama: 1071-1683 Arası

Şark Meselesinin birinci aşamasında Türkler hücum, Avrupalılar savunma durumundadır. Malazgirt ile başlayan bu aşama Türklerin Balkanlara geçişi ile devam etmiş, 1683 II. Viyana Kuşatması ile sona ermiştir.

2. Aşama: 1683 ile Günümüz Arası:

Şark Meselesinin ikinci aşamasında Avrupalılar hücum, Osmanlı savunma durumundadır. Amaç Türkleri önce Balkanlardan sonra İstanbul ve Anadolu’dan çıkarmaktır. Bu amaca ulaşmak için önce Sırplar, Bulgarlar, Rumlar ve diğer gayrimüslüm Osmanlı halkı isyana teşvik edildi. Osmanlı isyanı bastıdığında bu sefer Osmanlı’ya baskı uyguladılar. Azınlıkları önce özerk sonra bağımsız yapmaya çalıştılar.

Rusya ve Şark Meselesi

Rusya, Şark Meselesi çerçevesinde Karadeniz’den güneye inerken, bir yandan da hem Kafkaslardan Doğu Anadolu’yu hem de Balkanlardan İstanbul’u ele geçirme çabası vardı. Bu bağlamda ilk önemli başarısını 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile elde etti. (Küçük Kaynarca Antlaşması hakkında bilgi için tıklayınız.)

19. yüzyılda Avrupa devletleri Şark Meselesi ekseninde Osmanlı’yı parçalama uğraşına azınlık isyanları ve işgallerle devam etti. Rusya, İstanbul’u almaya çalışırken, Fransa Mısır ve Cezayir’e saldırdı.

Avrupa’nın Şark Meselesi’nden beklentileri nelerdir?
  • Türkleri Balkanlardan çıkarmak
  • İstanbul’u Türklerden almak
  • Türkleri Anadolu’dan çıkarmak

 Şark Meselesi Konu anlatımımız hakkındaki yorumlarınızı bize ulaştırmak için aşağıdaki BİZE YAZIN bölümünü kullanabilirsiniz.


Gelen Aramalar:

Şark meselesi tarih 11 sınıf

Tavsiye Konular

Osmanlı Devleti’nin Siyasi Varlığına Yönelik Tehditler

Osmanlı Devleti'nin Siyasi Varlığına Yönelik Tehditler konu anlatımımızda 19. yüzyılda Avrupalı devletler ve Osmanlı Devleti'nin durumunu Fransız İhtilali, Sanayi İnkılabı, Viyana Kongresi ve Şark Meselesi ekseninde anlatmaya çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir