9. Sınıf Tarih Dersi Biryay Yayınları Sayfa 130 Cevapları

Hudeybiye Antlaşmasının Maddeleri

1. Müslümanlar o yıl Kâbe’yi ziyaret etmeden geri dönecek, bir yıl sonra orayı ziyaret edecek fakat üç günden fazla kalmayacaklar,
2. Müslümanlar ile Mekkeliler arasında on yıl süreyle savaş yapılmayacak,
3. Medine’deki Müslümanlardan Mekke’ye sığınanlar Medine’ye dönemeyecek, fakat yeni Müslüman olan bir Mekkeli Medine’ye geldiğinde tekrar Mekke’ye dönebilecek,
4. Arap kabileleri Mekkelilerin ya da Hz. Muhammed’in koruması altına girebilecek ama iki taraf da bu kabilelere askerî yardımda bulunmayacaktır.

Hudeybiye Antlaşması’ nın üçüncü maddesine, Müslümanların önde gelenlerinin karşı çıkmasına rağmen Hz. Muhammed’in böyle bir maddeyi kabul etmesinin sebepleri sizce neler olabilir?

Hz. Muhammed (SAV) din kardeşlerine güvenmektedir. Zira İslam ile şereflenen bir müslim asla dininden dönmez. Dolayısıyla Mekke’ye kimse dönmez. (Müslüman olmak için Medine’ye gelen bir kişi velisi izin vermediğinden dolayı şehre giremese yine Mekke’ye dönmez. 2 şehir arasında toplanırlar. Ardından da oradan geçen kervanları soyarlar. Bu durumda müşriklere zarar verir.)

 


] }

Tavsiye Konular

Emeviler Döneminin Özellikleri

Emeviler Döneminin Özellikleri

Emeviler döneminin özelliklerini maddeler halide özetlediğimiz yazımızda halifeliğin saltanata dönüşmesi, soy dayanışması dış iç politikaları hakkında bilgi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir